Kierwiński: Wreszcie tempo wypłat jest takie, jak byśmy chcieli
- Zmiany prawa z ostatniej ustawy powodziowej zadziałały - stwierdził Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi. Jak poinformował, w województwie opolskim zrealizowano ponad 90 proc. wypłat zasiłków na odbudowę po powodzi. Dodał, że ponad 70 proc. to wypłaty zasiłków docelowych w kwocie do 200 tys. zł.
- Wreszcie tempo wypłat jest takie, jak byśmy chcieli - ocenił Kierwiński podczas briefingu w Krapkowicach (woj. opolskie). Dodał, że wnioski są cały czas składane, a niektóre z nich wymagają uzupełnień.
Pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi odniósł się także do budowy tymczasowej przeprawy przez rzekę Osobłogę. - To jest jedna z tych inwestycji, która moim zdaniem będzie przyczynkiem do rozmowy o bardzo dużych zmianach w prawie - stwierdził. Dodał, że chodzi o sytuacje, w których potrzebne jest "wykorzystanie infrastruktury samorządu i rządu z różnych poziomów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
PiS chce skłócić kandydatów koalicji? Ostra wypowiedź Hołowni sprzed lat
Przeprawa ma powstać jeszcze w grudniu, a budowa przyczółków mostu ma zakończyć się do 16 grudnia.
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przekazaniu 4,4 mln zł na budowę przeprawy przez rzekę Osobłogę w ciągu drogi krajowej nr 45 - poinformował na swoim profilu FB Maciej Sonik, starosta krapkowicki. Powiat może otrzymać dodatkowy milion od samorządu Warszawy.
Nowelizacja ustawy weszła w życie
W wyniku wrześniowej powodzi stała przeprawa na Osobłodze w ciągu drogi krajowej nr 45 koło Krapkowic została poważnie uszkodzona. Jak poinformował Sonik, naprawa może potrwać jeszcze wiele miesięcy. Z tego powodu starostwo postanowiło zbudować nową, tymczasową przeprawę, w innym miejscu - niezależnie od prac prowadzonych przez GDDKiA, remontujących uszkodzony odcinek drogi.
We wtorek weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy powodziowej, która przewiduje ułatwienia w udzielaniu pomocy poszkodowanym we wrześniowej powodzi. Zmiany zawarte w noweli mają m.in. umożliwić wszystkim wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym gminom i powiatom skorzystanie z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań własnych. Do tej pory wkład ten musiał wynosić 20 proc.
Nowe przepisy mają też zapewnić ciągłość udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcie dla uczelni niepublicznych oraz zapomogi dla ich studentów, wsparcie i możliwe ulgi dla przedsiębiorców. Mają też doprowadzić do uproszczenia procesu wycinki drzew i krzewów, uproszczenia zasad przyznawania zasiłków na cele remontowo-budowlane, przyznania świadczeń interwencyjnych organizacjom porządku publicznego i rolnikom.
Źródło: PAP