Kiepska sytuacja na mazowieckim rynku owoców. Radni sejmiku zaapelowali do ministra rolnictwa

Sejmik Mazowsza przyjął stanowisko, w którym domaga się zdecydowanych działań od ministra rolnictwa w sprawie ciężkiej sytuacji na rynku owoców.

Kiepska sytuacja na mazowieckim rynku owoców. Radni sejmiku zaapelowali do ministra rolnictwa
Źródło zdjęć: © East News | Bosar

Na Mazowszu wytwarzane jest ponad 40 procent krajowej produkcji owoców. Niestety powódź w ubiegłym roku i susza w tym roku oraz niskie ceny skupu dały się mocno we znaki wielu właścicielom gospodarstw.

Kłopoty sadowników piętrzą również niepraktyczne przepisy przy zatrudnianiu do pracy, szczególnie obcokrajowców. Aktualne regulacje zupełnie nie uwzględniają specyfiki pracy w sadownictwie. - Chętni są obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jednak, żeby ich zatrudnić, rolnik musi przejść skomplikowaną procedurę i wnieść od każdej zgłaszanej osoby niemałą opłatę - mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

W przyjętym stanowisku, radni zwrócili się z prośbą o stanowcze działania ze strony ministra rolnictwa. W dokumencie zawarto sześć kluczowych postulatów:

  • wdrożenie rozwiązań prawnych wprowadzających zawieranie umów kontraktacyjnych przez przetwórców i firmy prowadzące obrót produktami żywnościowymi z określoną ilością, terminem dostaw i ceną gwarantującą co najmniej zwrot kosztów produkcji,
  • czasowe ograniczenia dofinansowań w programach ARiMR na nowe nasadzenia roślin w tych gatunkach, w których występuje nadprodukcja owoców, przy jednoczesnym wprowadzeniu programu wsparcia do karczowania starych sadów i redukcji nasadzeń w gatunkach, gdzie jest duża nadprodukcja owoców,
  • wprowadzenie instrumentów wsparcia finansowego dla podmiotów gospodarczych zajmujących się przetwórstwem, których współwłaścicielami są rolnicy, dostawcy surowca do przetwórstwa,
  • utworzenie funduszu kryzysowego, który pomógłby rolnikom w czasie klęsk występujących w rolnictwie (susza, nadprodukcja, gradobicia, wichury, podtopienia, przymrozki itp.)
  • skuteczne ograniczenie importu do Polski owoców spoza Unii Europejskiej, a także monitorowanie importu owoców do Polski z krajów Unii Europejskiej
  • uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem osób w sadownictwie, które uwzględniać będą specyfikę pracy w tym sektorze.

- Kryzys na rynku owoców to poważny problem gospodarczy, który może mieć wpływ na sytuację ekonomiczną branży ogrodniczej, sadowniczej, warzywniczej oraz firm przetwórczych i handlowych. Sytuacja ta może w dużej mierze wpłynąć na stabilność budżetów gospodarstw rodzinnych, a także budżetów samorządów. Obecna sytuacja w sadownictwie jest nie do przyjęcia i może w konsekwencji doprowadzić do kryzysu gospodarczego w całym kraju - czytamy w stanowisku radnych.

Zobacz także: "Histeria" wokół filmu "Kler". Zacięta dyskusja w studiu WP

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:portalsamorzadowy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)