Trwa ładowanie...

Kielecka kuria zdradza przypadki pedofilii wśród księży. "Poszkodowanych prosimy o wybaczenie"

Kuria w Kielcach wydała oświadczenie ws. liczby przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne. Jak podaje w ostatnich 30 latach na terenie diecezji doszło do dziesięciu takich zgłoszeń.
Share
Kuria kielecka kierowana przez biskupa Jana Piotrowskiego wydała komunikat w sprawie pedofilii
Kuria kielecka kierowana przez biskupa Jana Piotrowskiego wydała komunikat w sprawie pedofiliiŹródło: East News, Fot: Lukasz Dziekan
d469r80

"Żaden przypadek wykorzystywania seksualnego dziecka lub osoby małoletniej przez osobę duchowną nigdy nie powinien się wydarzyć. Każde tego typu zdarzenie zasługuje na potępienie i surowe ukaranie. Osoby skrzywdzone przez duchownych to ogromny ból i wstyd dla wspólnoty Kościoła. To także dramat pokrzywdzonego, często odciskający piętno na całym życiu" - brzmi oświadczenie kurii kieleckiej.

Jak podaje ks. dr Mirosław Cisowski w ostatnich 30 latach zgłoszonych zostało 10 przypadków dotyczących pedofilii wśród księży. 7 dotyczy kontaktów seksualnych poniżej 15 roku życia, a kolejne między 15 a 18. "W każdym przypadku zastosowano procedury przewidziane w prawie kanonicznym i aktualnie obowiązującym prawie karnym" - tłumaczy rzecznik prasowy kieleckiej diecezji.

d469r80

W kontekście oskarżeń o wykorzystywanie seksualne dzieci do lat 15 w przypadku sześciu księży toczy się postępowanie, a jeden został skazany. W ramach prawa kanonicznego jeden z duchownych został przeniesiony do stanu świeckiego, drugi ma czasowy zakaz pracy z młodzieżą, a co do reszty postępowanie jest w toku.

Zobacz także: Belka chwali minister w rządzie PiS. „W porę podniosła dzwonki alarmowe”

W przypadku księży, którzy wykorzystywali osoby pomiędzy 15 a 18 rokiem życia, jeden duchowny został przeniesiony do stanu świeckiego. W drugim przypadku nastąpiło pozbawienie urzędu kościelnego i nałożenie kar dyscyplinarnych. W trzecim trwa postępowania kanoniczne. Wszyscy zostali odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą.

d469r80

"Każdą z osób poszkodowanych prosimy o wybaczenie. Wszystkim pokrzywdzonym, jeśli będą sobie tego życzyć, chcemy pomagać od strony psychologicznej, terapeutycznej i duszpasterskiej, z delikatnością i poszanowaniem jej woli. Wdrożone zasady prewencji oraz formacja duchownych będzie prowadzona w sposób skuteczny tak, aby zapobiec wszelkim nadużyciom w przyszłości" - czytamy.

Źródło: diecezja.kielce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d469r80

Podziel się opinią

Share
d469r80
d469r80
Więcej tematów