Publicystyka20 sierpnia - kalendarium historyczne

20 sierpnia - kalendarium historyczne

19.05.2016 07:59, aktualizacja: 17.02.2020 00:44

20 sierpnia 1847 - Urodził się Bolesław Prus

Urodził się Bolesław Prus, właściwe nazwisko Aleksander Głowacki, pisarz i publicysta okresu pozytywizmu, uczestnik powstania styczniowego, popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej, współpracownik pism satyrycznych "Mucha" i "Kolce", felietonista "Kuriera Warszawskiego" i "Tygodnika Ilustrowanego", autor powieści: "Placówka", "Lalka", "Faraon", "Anielka", "Emancypantki" oraz opowiadań: "Przygoda Stasia", "Antek", "Kamizelka". Współtwórca polskiego realizmu krytycznego, jego twórczość należy do największych osiągnięć literatury polskiej i najbliższa jest pracom takich pisarzy, jak Karol Dickens czy Antoni Czechow. Zmarł 19 maja 1912 roku.

20 sierpnia 1942 - Likwidacja getta w Kielcach

Rozpoczęła się likwidacja getta żydowskiego w Kielcach. Podczas trwającej cztery dni akcji Niemcy wywieźli około 21 tysięcy Żydów do obozu w Treblince.

20 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy opanowują Muranów, Powstańcy zdobywają gmach PAST-y

20 sierpnia trwa generalne natarcie sił niemieckich na Stare Miasto. Ostrzał artyleryjski i bombardowania lotnicze poprzedzają kolejne ataki nieprzyjaciela na wszystkich odcinkach: zachodnim od ul. Długiej i Plac Krasińskich, wschodnim - od Wybrzeża Gdańskiego przez ul. Boleść w kierunku Kościelnej i Długiej, z jednoczesnym naciskiem od południa i północy. Niemcom udaje się wtargnąć z ul. Tłomackie na Bielańską i zająć północną część Banku Polskiego. Po zaciekłej walce zajmujà również Pałac Mostowskich.

Trwa wzmożony napór wroga na Stare Miasto od strony Muranowa. W nocy z 20 na 21 sierpnia oddziały powstańcze zostają zmuszone do wycofania się z zajmowanego terenu. Przechodzą m.in. do gmachu PWPW przy ul. Sanguszki. Niemcy całkowicie opanowują Muranów, kontrolując odtąd cały teren pomiędzy ulicami Nalewki a Bonifraterską.

W Śródmieściu, w nocy z 19 na 20 sierpnia, oddziały powstańcze pod dowództwem rtm. Henryka Roycewicza „Leliwy” przystępują do natarcia na potężny, ośmiopiętrowy gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, tzw. PAST-y, przy ul. Zielnej 37/39. W akcji uczestniczą m.in. oddziały z IX Zgrupowania rtm. „Leliwy”, pluton szturmowy z kompanii „Koszta”, dwa patrole saperów, kobiecy patrol minerski, dwa patrole miotaczy płomieni, specjalna ekipa straży ogniowej. Dotychczasowe próby zdobycia PAST-y załamywały się, ze znacznymi stratami własnymi, wobec przewagi ogniowej Niemców, zamkniętych w ufortyfikowanym gmachu. Po kilkunastu godzinach ciężkiej walki Powstańcy zdobywają gmach PAST-y, likwidując w ten sposób uciążliwy punkt ostrzału. Straty wroga wynoszą 38 zabitych. Do niewoli dostaje się 121 Niemców z różnych formacji, w tym wielu rannych i poparzonych. Straty powstańcze wynoszą nie mniej niż 17 zabitych.

Powstańcy ze Zgrupowania „Chrobry II” obsadzają magazyny Hartwiga na rogu Towarowej i Pańskiej. Jest to najdalej na północ wysunięta placówka powstańcza w tym rejonie.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

20 sierpnia 1968 - Inwazja 5 państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację

O godzinie 23.00 wojska pięciu krajów Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji, internowano Aleksandra Dubczeka i innych przywódców "praskiej wiosny". Była to największa operacja wojskowa w historii Europy po II wojnie światowej, nosząca kryptonim "Operacja Dunaj". Siły zbrojne państw UW dokonały inwazji w celu zatrzymania politycznych reform "Praskiej wiosny" kierowanej przez Alexandra Dubczeka. W operacji wzięło udział od 175 do 500 tysięcy żołnierzy Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, Węgier i Polski. Operacja skutecznie zatrzymała liberalizację i wzmocniła władzę Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także