Trwa ładowanie...
d49lghh

Kielce. Spór o tęczowe ławki

Mieszkańcy Kielc postanowili zainwestować środki z budżetu obywatelskiego w stworzenie 20 miejsc do wypoczynku w różnych częściach miastach. W każdym punkcie znajdą się m.in. kosze do segregacji odpadów, stojaki na rowery, krzewy, a także ławki w kolorach tęczy. Okazuje się, że projekt zgłoszony przez mieszkańców wzbudza sporo emocji. Media publiczne oraz część prawicowych radnych obawia się, że inwestycja "nie jest neutralna światopoglądowo".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burza wokół tęczowych ławek w Kielcach
Burza wokół tęczowych ławek w Kielcach (PAP, Fot: MANUEL BRUQUE)
d49lghh

Władze Kielc ogłosiły wyniki głosowania w tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej emocji wzbudził projekt dotyczący powstania 20 miejsc wypoczynku. Pomysł ustawienia w mieście tęczowych ławeczek nie spodobał się m.in. mediom publicznym.

Zarówno Polskie Radio Kielce, jak i TVP3 Kielce przygotowały materiały, które w bardzo krytyczny sposób odnoszą się do tej inicjatywy. Cytują w nich m.in. radnych Kielc – Kamila Suchańskiego (Bezpartyjni i Niezależni) oraz Jarosława Karysia (PiS), którzy przekonują, że inwestycja nie jest "neutralna światopoglądowo" i "dzieli mieszkańców".

Choć ławki mają pojawić się w miejskiej przestrzeni dopiero za kilka miesięcy, w mediach społecznościowych już pojawiła się lawina komentarzy. Część osób krytykuje pomysł ustawienia tęczowych ławek, ale nie brakuje też ich obrońców. Niektórzy internauci podkreślają, że w projekcie nie ma słowa o tym, że kolorowe ławki mają cokolwiek wspólnego z promocją jakiekolwiek ideologii czy środowiskiem LGBT.

d49lghh

Głos w sprawie zabrał m.in. polityk Konfederacji Krzysztof Bosak, który opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie jednej z kieleckich ławek. Jego zdaniem tęczowy design jednoznacznie kojarzy się z symbolem LGBT. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Odpowiedziała mu natychmiast partia Razem.

"W raczej konserwatywnych Kielcach poprzez budżet obywatelski został wprowadzony projekt budowy kilkudziesięciu takich ławek" - zaalarmował na Twitterze Bosak, do wpisu dołączając zdjęcie.

"Co Krzysztof musi czuć, gdy w sklepie widzi kredki szkolne?" - odpowiedziała mu w drwiącym tonie na swoim profilu Razem.

O ławkach na Facebooku napisał też Robert Biedroń. "Kielczanie i Kielczanki w ramach budżetu obywatelskiego zdecydowali dodać swojemu miastu trochę koloru - 20 takich ławek już wkrótce ozdobi Kielce. Super! I jeszcze dedykacja dla potencjalnych wandali (tak po freudowsku): czasami szafa jest tylko szafą. A ławka tylko ławką. Tylko ładniejszą, bo kolorową. A jak nie chcecie, to nie siadajcie. Ale nie niszczcie!".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49lghh

Podziel się opinią

Share

d49lghh

d49lghh
Więcej tematów