Trwa ładowanie...
d2ntuot

Kiedy tłusty czwartek 2020? Oblężenie cukierni i pączkarni coraz bliżej

Już wkrótce cukiernie i pączkarnie przeżyją prawdziwe oblężenie. To z uwagi na zbliżający się wielkimi krokami tłusty czwartek 2020. Jak nakazuje tradycja, tego dnia wręcz obowiązkiem jest skosztowanie pączków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2020. Pączki i faworki tradycyjnym przysmakiem
Tłusty czwartek 2020. Pączki i faworki tradycyjnym przysmakiem (iStock.com)
d2ntuot

Kiedy jest tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. W kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym roku przypada on na 20 lutego. Jeszcze szybciej łasuchy urządzą ucztę dla swych podniebień w przyszłym roku, kiedy to tłusty czwartek będziemy obchodzić 11 lutego.

Głównym symbolem tłustego czwartku są oczywiście pączki. Według przesądów, jeśli ktoś tego dnia nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu będzie cierpiał na niepowodzenie. Popularnym smakołykiem na tłusty czwartek są także faworki.

d2ntuot

Kiedy ostatki 2020?

20 lutego to data tłustego czwartku, a zarazem początek ostatków. Są to ostatnie dni karnawału, podczas których nie brakuje balów i różnych zabaw. Ostatki potrwają do wtorku, 25 lutego. Ostatni dzień karnawału ma dość zabawne nazwy, jak śledzik czy koziołek.

26 lutego czeka nas natomiast Środa Popielcowa, która rozpocznie Wielki Post. Ten szczególny czas ma za zadanie przygotować chrześcijan do Świąt Wielkanocnych. W Środę Popielcową wierni gromadzą się w kościołach, gdzie kapłani posypują ich głowy popiołem.

Popiół ten pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Podczas posypywania głów wiernych kapłani wypowiadają charakterystyczne słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

d2ntuot

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki na tłusty czwartek 2020?

d2ntuot

Podziel się opinią

Share
d2ntuot
d2ntuot
Więcej tematów