Kremacja ciała po śmierci. Jasne wytyczne Kościoła
Kościół katolicki, choć nie sprzeciwia się kremacji, stawia pewne warunki. Kremacja jest dopuszczalna, o ile nie jest wybierana z powodów, które są niezgodne z doktryną chrześcijańską.
01.11.2023 | aktual.: 01.11.2023 14:07
Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla, że ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością, które wynikają z wiary i nadziei na zmartwychwstanie. Pogrzeb jest uznawany za akt miłosierdzia wobec ciała zmarłego.
Aktualne zasady dotyczące pochówku są zawarte w instrukcji Kongregacji Nauki Wiary z 2016 roku, zatytułowanej "Ad resurgendum cum Christo". Dokument ten mówi o pochówku ciał zmarłych i przechowywaniu prochów w przypadku kremacji.
Kremacja nie jest sprzeczna z religią chrześcijańską
Instrukcja ta wyjaśnia, że kremacja nie jest sama w sobie sprzeczna z religią chrześcijańską, pod warunkiem, że decyzja o niej nie była podyktowana chęcią odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, duchem sekciarskim lub nienawiścią do religii katolickiej i Kościoła. Dokument podkreśla, że kremacja ciała nie wpływa na duszę i nie uniemożliwia wszechmocnej boskości wskrzeszenia ciała, a więc nie zaprzecza chrześcijańskiej doktrynie o nieśmiertelności duszy i zmartwychwstaniu ciała.
Mimo to, Kościół zdecydowanie zaleca, aby ciała zmarłych były chowane na cmentarzach lub w innych miejscach świętych. Takie miejsce sprzyja pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogrzeby. Na co nie pozwala Kościół?
Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary zaznacza, że prochy zmarłych nie powinny być przechowywane w domach. W ten sposób chrześcijańska tradycja przeciwstawia się tendencji do ukrywania lub prywatyzowania doświadczenia śmierci i jej znaczenia dla chrześcijan.
Kościół nie dopuszcza też postaw i obrzędów, które sugerują pojęcie śmierci jako ostateczne unicestwienie osoby, moment połączenia z matką naturą lub ze wszechświatem, etap w procesie reinkarnacji lub ostateczne wyzwolenie z więzienia ciała.
Kościół wskazuje też, że nie powinno się zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie, ani na przekształcanie prochów w pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty.
Jeśli zmarły wyraził życzenie kremacji i rozrzucenia swoich prochów w naturze z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską, należy, zgodnie z prawem, odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych - podkreśla watykańska dykasteria.
Zgodnie z prawem kościelnym, obrzędy pogrzebowe z mszą i ostatnim pożegnaniem powinny być celebrowane przed kremacją. Po spopieleniu zwłok następuje obrzęd złożenia urny do grobu lub w kolumbarium na poświęconym miejscu.
Czytaj także: