Kiedy kończą się ferie? Już niebawem zimowy wypoczynek rozpoczną kolejni uczniowie
Pierwsza tura ferii zimowych 2023 rozpoczęła się 16 stycznia. Tego dnia na wypoczynek udali się uczniowie z pięciu województw. Już niebawem dołączą do nich dzieci i młodzież z podlaskich i warmińsko-mazurskich szkół. Kiedy kończą się ferie w poszczególnych regionach?
Ferie są obok wakacji terminem, na który czekają uczniowie szkół w całej Polsce. Zimowa przerwa jest także doskonałą okazją do wypoczynku dla rodziców - w jej czasie miejscowości turystyczne przeżywają prawdziwe oblężenie.
Kiedy kończą się ferie 2023?
Termin ferii zimowych jest ustalany na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. Datę zimowego wypoczynku minister właściwy do spraw oświaty i wychowania ogłasza jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy termin wakacji i podział na województwa. Burmistrz Karpacza: rozmowy z ministerstwami już trwają
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, w roku szkolnym 2022/23 ferie zimowe trwają:
- od 16 do 29 stycznia w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim
- od 23 stycznia do 5 lutego w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim
- od 30 stycznia do 12 lutego w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim
- od 13 do 26 lutego w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim.
Termin zakończenia ferii jest więc inny dla różnych regionów Polski - w zależności od tego, w której turze znalazło się województwo. Ostateczną datą zakończenia zimowej przerwy jest 26 lutego.
Do kiedy są ferie zimowe 2023 w przedszkolach? Ważna informacja dla rodziców
Zgodnie z Prawem oświatowym, dzieci uczęszczające do publicznych przedszkoli nie mają ferii zimowych. "Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców". W przypadku placówek niepublicznych wszystko zależy od zapisów umowy, zawieranej pomiędzy organem prowadzącym przedszkole a rodzicami.
Ferii nie mają również studenci. W ich przypadku zimowa przerwa zależy jednak od organizacji nauki na uczelni, do której uczęszczają. Wiele szkół wyższych w Polsce pomiędzy styczniem a lutym rozpoczyna pierwszą w roku sesję. Jeżeli jej termin wypadnie korzystnie, a studenci zaliczą egzaminy na jej początku, to w wielu przypadkach zyskają dodatkowe dni wolne pomiędzy zimowym a letnim semestrem.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.