Świat"Kiedy architekt umiera, pozostają po nim dzieła"

"Kiedy architekt umiera, pozostają po nim dzieła"

Rodzina, przyjaciele, studenci pożegnali w Warszawie architekta, profesora Stefana Kuryłowicza. - Kiedy architekt umiera, pozostają po nim dzieła. One mówią o nim - powiedział podczas mszy św. żałobnej ks. Michał Janocha.

"Kiedy architekt umiera, pozostają po nim dzieła"
Źródło zdjęć: © PAP

Kuryłowicz zginął 6 czerwca w katastrofie awionetki w Hiszpanii. Miał 62 lata. Był cenionym polskim architektem, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą.

Podczas mszy św. w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu ks. Michał Janocha przypomniał, że Warszawa wiele zawdzięcza Kuryłowiczowi, projektantowi obiektów, które weszły do historii polskiej architektury.

- Kiedy architekt umiera, pozostają po nim dzieła, które żyją dłużej niż on, one mówią o nim, a on mówi przez nie - mówił w homilii ksiądz Janocha.

Przypomniał, że Kuryłowicz kochał sport, był pasjonatem latania.

- Obecni są tu dziś przedstawiciele aeroklubu; ci, którzy z nim latali. Jest chyba w każdym człowieku jakieś ikarowe pragnienie, żeby się oderwać od ziemi, żeby zobaczyć tę ziemię, po której się chodzi z innej, wyższej perspektywy. Wtedy wiele rzeczy, które z bliska wydają się nam wielkie i ważne, stamtąd wydają się malutkie. Ale stamtąd można także dostrzec ważne i duże rzeczy, których nie widać z bliska. Nabiera się właściwego dystansu - ocenił ks. Janocha.

Po mszy kondukt żałobny wyruszył na warszawskie Powązki. Kuryłowicz pochowany zostanie na Powązkach Wojskowych w Alei Zasłużonych.

Stefan Kuryłowicz urodził się 26 marca 1949 r. w Warszawie. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat osiemdziesiątych prowadził własne biuro, obecnie pod nazwą Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Był autorem budynków handlowych, biurowych i przemysłowych, a także budynków mieszkalnych i osiedli. Należał do Międzynarodowej Unii Architektów. Był Krajowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Izby Architektów.

Kuryłowicz był twórcą m.in. projektu stadionu miejskiego w Białymstoku, w 2007 r. koncepcja jego biura wygrała w konkursie ogłoszonym przez władze miejskie. Budowa obiektu trwa już od ponad roku.

Do najważniejszych realizacji i opracowań projektowych, których prof. Kuryłowicz był autorem lub współautorem, należą w Warszawie: Centrum Biurowe "Focus Filtrowa" przy Trasie Łazienkowskiej, budynek biurowy "Królewska" u zbiegu ulic Królewskiej i Marszałkowskiej, siedziba PLL LOT przy ul. 17 stycznia oraz Centrum Biurowe "Fort Mokotów". W Gdańsku zrealizował położone w ścisłym historycznym centrum miasta, nad samą Motławą: Hotel Hilton i nowoczesną kamieniczkę zbudowaną nieopodal hotelu.

Kuryłowicz był laureatem bardzo wielu nagród. W 2009 r. otrzymał, wraz z zespołem, nagrodę ministra kultury za całokształt twórczości. W 2007 r. zdobył nagrodę Kryształowej Cegły za najlepszy obiekt handlowy we wschodniej Polsce (budynek Lublin Plaza), w 2006 r. - I Nagrodę w konkursie SARP na koncepcję architektoniczną kompleksu budynków dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego, w 2005 r. - I Nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Sali Koncertowej i Placu Wolności we Wrocławiu, a w 2004 r. - I Nagrodę w konkursie na przebudowę Ronda Dmowskiego w Warszawie. W 1996 r. otrzymał Wyróżnienie Honorowe na VI Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)