Trwa ładowanie...

Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent

• W 2013 r. na stadionie w Poznaniu kibice wywiesili transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem"
• Zdarzenie wywołało międzynarodowy skandal
• Po ponad dwóch latach czterech kibiców Lecha zostało za to skazanych na prace społeczne i zakaz stadionowy

Share
Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent
Źródło: Roger Gorączniak
d1g4ec9

8 sierpnia 2013 r. na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu odbył się mecz miejscowego Lecha z litewskim Żalgirisem Wilno w ramach eliminacji Ligi Europejskiej. W pewnym momencie kibice Kolejorza wywiesili na II trybunie wielki transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem", który wisiał przez kilkanaście minut.

Sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu, a oświadczenie potępiające incydent wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

d1g4ec9

Poznańska prokuratura, która wszczęła w tej sprawie śledztwo, ustaliła, że za przygotowanie, wniesienie i rozwieszenie transparentu odpowiada w sumie grupa kilkunastu osób. We wrześniu 2014 r. zarzuty przedstawiono jednak tylko czterem.

- Materiał dowodowy zebrany w toku śledztwa uzasadnił oskarżenie Michała N., Agnieszki K., Patryka B. i Tomasza D., którzy brali udział w przygotowaniu i rozwieszeniu na stadionie transparentu, o popełnienie przestępstwa z art. 257 k.k. tj. publicznego znieważenia obywateli Republiki Litewskiej z powodu ich przynależności narodowej - wyjaśniała wówczas Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.

Podejrzanym groziły nawet trzy lata więzienia. 7 stycznia sąd wymierzył im jednak znacznie łagodniejsze kary - wszyscy zostali skazani na rok prac społecznych. Każdego miesiąca muszą przepracować po 30 godzin. Poza tym całą czwórkę objęto też dwuletnim zakazem stadionowym. W tym czasie nie mogą wejść na jakikolwiek mecz, a także inną imprezę masową.

Obrońca skazanych już zapowiedział złożenie apelacji, ponieważ kibice w ogóle nie przyznają się do winy i oczekują uniewinnienia.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1g4ec9

Podziel się opinią

Share
d1g4ec9
d1g4ec9
Więcej tematów