PolskaKGP: 152 incydentów podczas wyborów

KGP: 152 incydentów podczas wyborów

Wybory na terenie całej Polski przebiegały dość spokojnie, policja od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 20 odnotowała 152 incydenty - poinformował Zbigniew Urbański z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

21.10.2007 | aktual.: 22.10.2007 00:16

Jak wyjaśnił, doszło do zaledwie kilku poważniejszych incydentów. W Warszawie w lokalu wyborczym na Ursynowie jeden z wyborców źle wypełnił kartę do głosowania i zażądał drugiej. Gdy przewodnicząca nie zgodziła się, uderzył ją po rękach. Mężczyzna był trzeźwy. Teraz odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego - powiedział Urbański.

W Gorzowie Wielkopolskim mężczyzna, który nie dostał karty do głosowania - bo jego podpis już widniał na liście - przewrócił urnę. Nie naruszył jednak pieczęci. W Kozienicach pijany wyborca agitował na rzecz wybranej przez siebie partii.

W Gdańsku Orunii natomiast nieznani sprawcy włamali się do pomieszczeń socjalnych lokalu wyborczego. Nic jednak nie zginęło.

Pozostałe odnotowane przez policję incydenty to w większości zrywanie, niszczenie, rozwieszanie plakatów i rozdawanie ulotek. W sumie było ich 86.

Mieliśmy też sześć zgłoszeń dotyczących zamieszczania w internecie reklam wyborczych i siedem dotyczących spotów pojawiających się w telewizjach kablowych - powiedział Urbański.

Dwa razy doszło do kradzieży billboardów reklamowych, 5 razy do uszkodzenia plakatów wielkoformatowych. Osiem zgłoszeń dotyczyło sms-ów nawołujących do głosowania na daną partię, a 9 plakatów umieszczonych na samochodach przejeżdżających ulicami miasta.

Policja odnotowała też sześć kradzieży flag. Dwóch sprawców jednego z takich "żartów" zatrzymano na warszawskim Mokotowie.

Zgłaszano nam też incydenty związane z niszczeniem mienia i umieszczaniem wulgarnych słów na ścianach lokali wyborczych, np. w Krakowie wybito szybę, w Łodzi próbowano uniemożliwić wejście do lokalu poprzez zaklejenie zamka - dodał Urbański.

Jak podkreślił, mimo to można powiedzieć, że wybory przebiegały spokojnie. Jesteśmy zaskoczeni tym, jak intensywnie i chętnie Polacy informują nas o wszelkich przypadkach, które w ich ocenie naruszają ciszę wyborczą - dodał.

Wybory zabezpieczało w sumie ponad 10 tys. funkcjonariuszy. Wspierała ich m.in. Żandarmeria Wojskowa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)