Trwa ładowanie...

Kerry: na spotkaniu w sprawie Syrii nowe pomysły, ale bez porozumienia

• Spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji bez konkretnych uzgodnień ws. Syrii
• - Padło wiele nowych pomysłów - powiedział Sekretarz stanu USA, John Kerry
• Ministerialne spotkanie odbyło się w Lozannie

Share
Kerry: na spotkaniu w sprawie Syrii nowe pomysły, ale bez porozumienia
Źródło: PAP, fot: BERND VON JUTRCZENKA
d3sy2rn

Kerry oświadczył, że w Lozannie była zgoda w sprawie pewnej liczby "możliwości", jakie mogą doprowadzić do zawieszenia broni w Syrii. "Różnice zdań dotyczą metod, jak to uzyskać" - dodał.

Szef amerykańskiej dyplomacji uznał rozmowy za szczere i konstruktywne i określił je jako "sesję burzy mózgów", momentami trudną i napiętą. Dodał, że niektóre pomysły "mogą nadać kształtu innemu podejściu" w sprawie procesu pokojowego w Syrii. Zaznaczył, że nie może ujawnić szczegółów nowych pomysłów, bo nie chce dawać pretekstu do spekulacji.

Podobnie jak wcześniej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, Kerry zapowiedział kontynuowanie kontaktów w najbliższych dniach. W poniedziałek mają zostać przedyskutowane dalsze kroki.

d3sy2rn

- Zgodziliśmy się, że należy kontynuować kontakty w najbliższych dniach, biorąc pod uwagę pewne dostosowania, które mogą pomóc uregulowaniu konfliktu syryjskiego - powiedział po spotkaniu Ławrow rosyjskim dziennikarzom. Nie sprecyzował, czy chodzi o kolejne spotkania, czy rozmowy telefoniczne.

Dodał, że przedyskutowano wiele "interesujących pomysłów", a także rozmawiano o jak najszybszym rozpoczęciu procesu politycznego w Syrii.

Przed spotkaniem wielostronnym Kerry i Ławrow spotkali się we dwóch - poinformowała strona amerykańska. Nastąpiło to po raz pierwszy od rozpoczętej we wrześniu, wspieranej przez Rosję ofensywy syryjskich sił rządowych na rebelianckie dzielnice Aleppo, która przyniosła wiele ofiar cywilnych. Między innymi na tym tle doszło do tarć na linii Moskwa-Waszyngton.

Poza Kerrym i Ławrowem w spotkaniu w Lozannie uczestniczyli szefowie dyplomacji Kataru, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Egiptu, Iraku i Jordanii, a także specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura. Większość ministrów wyszła z ponad czterogodzinnego spotkania nie rozmawiając z dziennikarzami.

d3sy2rn

Wspólnego komunikatu nie wydano. Cytowany przez Reutersa anonimowy zachodni dyplomata powiedział, że spotkanie w Lozannie było źle przygotowane, jego cele były mgliste, a lista uczestników wyjaśniła się dopiero w ostatniej chwili.

We wrześniu krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów.

d3sy2rn

Podziel się opinią

Share
d3sy2rn
d3sy2rn
Więcej tematów