ŚwiatKerry: istotne luki w negocjacjach nuklearnych z Iranem

Kerry: istotne luki w negocjacjach nuklearnych z Iranem

W negocjacjach na temat irańskiego programu atomowego pozostają istotne luki i ważne wybory do dokonania - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry po zakończeniu trzydniowej rundy rozmów z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Kerry: istotne luki w negocjacjach nuklearnych z Iranem
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Kerry zaznaczył, że nie da się odwieść od rozmów czynnikami zewnętrznymi lub polityką, a jakiekolwiek porozumienie będzie uwzględniało rozległy dostęp ONZ i przedsięwzięcia weryfikacyjne oraz przedłuży czas "przełomu" potrzebnego Iranowi na zbudowanie broni jądrowej.

- Wciąż mamy istotne luki i ważne wybory, których trzeba dokonać - powiedział Kerry dziennikarzom w Montreux w Szwajcarii, gdzie rozmawiał z Zarifem przez łącznie ponad 10 godzin. Zaznaczył, że negocjacje te przyniosły pewien postęp i zostaną wznowione 15 marca.

W przemówieniu w Kongresie USA premier Izraela Benjamin Netanjahu skrytykował Waszyngton za negocjowanie z Iranem złego porozumienia, które może wywołać "nuklearny koszmar". Reagując na to, prezydent Barack Obama oświadczył, że Netanjahu nie przedstawił żadnej praktycznej alternatywy dla rozmów z Teheranem.

Także w opinii Kerry'ego nie ma innego rozwiązania niż kontynuowanie negocjacji. - Nikt nie zaprezentował bardziej praktycznej, trwałej alternatywy dla tego, jak faktycznie zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej. Zatem moi państwo domaganie się po prostu, by Iran skapitulował, nie jest planem. I żaden z naszych partnerów w gronie sześciu mocarstw nie wsparłby nas w tym stanowisku - powiedział sekretarz stanu.

Poza USA stronami negocjacji z Iranem i ewentualnego porozumienia z nim są Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

- Mimo wszelkich zastrzeżeń, które jakikolwiek kraj ma wobec działalności Iranu, i wierzcie mi, my mamy zastrzeżenia i inni w świecie mają zastrzeżenia, pierwszym krokiem jest zapobieżenie, by Iran uzyskał broń jądrową - podkreślił Kerry.

Zapytany przez dziennikarzy, czy sądzi, że osiągnięto postęp, Zarif odpowiedział: "Osiągnięto, ale pozostaje wiele pracy".

Polityczni kierownicy resortów spraw zagranicznych sześciu mocarstw spotkają się w czwartek w Szwajcarii z negocjatorami irańskimi przed następną rundą rozmów Kerry'ego z Zarifem.

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję uzgodnić główne punkty umowy do końca marca.

Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych elementów irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)