KERM: Prawo Telekomunikacyjne zgodne z Konstytucją
Eksperci prawni kwestionują zgodność z Konstytucją niektórych przepisów Prawa Telekomunikacyjnego oraz przepisów wykonawczych, w tym zwłaszcza rozporządzenia ministra łączności w sprawie trybu i warunków przeprowadzania przetargów na koncesje za telefonię stacjonarną.
To jedna z konkluzji dyskusji w panelu prawnym seminarium zorganizowanego w czwartek przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji oraz Komitet Polityki Gospodarczej Krajowej Izby Gospodarczej. Omówiono na nim różne zagrożenia rozwoju branży telekomunikacyjnej w Polsce.
W opinii ekspertów, pobieranie opłat za wydanie koncesji operatorom telefonii stacjonarnej jest niezgodne z prawem.
Obecnie obowiązujące Prawo Telekomunikacyjne - podkreślono w czasie dyskusji - pozornie tylko liberalizuje rynek. Niezgodne z Konstytucją przepisy Prawa Telekomunikacyjnego przyznają szczególne przywileje Telekomunikacji Polskiej SA., naruszają zasady praworządności, swobody podejmowania działalności gospodarczej i równości prowadzących ją podmiotów.
Uczestnicy dyskusji na seminarium KIGEiT zwracali uwagę, że wysokie opłaty koncesyjne hamują rozwój telekomunikacji w Polsce.
W Sejmie przygotowywany jest projekt ustawy, która umożliwi konwersję opłat koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne niezależnych operatorów telefonii stacjonarnej. Możliwości takiego rozwiązania są przedmiotem konsultacji, które niezależni operatorzy - z inicjatywy KIGEiT - prowadzą ze specjalnym zespołem powołanym przez Ministra Łączności. Jak zapewniono operatorów, wnioski zostaną przedstawione Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów.
Konwersja przyniesie poważne korzyści ekonomiczne w skali państwa i całej gospodarki, przyczyni się do ożywienia branży telekomunikacyjnej oraz przyspieszenia nadrabiania opóźnień w rozwoju tak strategicznej dziedziny, jaką jest telekomunikacja, zwłaszcza w naszym kraju - stwierdzili uczestnicy panelu ekonomicznego. Konwersja zwiększy bezpośrednie wpływy do budżetu z ok. 400 mln euro (pozostałe raty opłat koncesyjnych) do 1,33 mld euro. Pośrednie wpływy budżetu wyniosą 13,8 mld euro. Powstanie minimum 700 tys. linii telefonicznych oraz ok. 80 tys. nowych miejsc pracy. (jd)