Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

KE: Żyrinowski objęty sankcjami - pomimo błędu w rozporządzeniu UE

Lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski jest objęty unijnymi sankcjami, choć w rozporządzeniu UE błędnie podano datę i miejsce jego urodzenia - wynika ze słów rzeczniczki KE ds. polityki zagranicznej Mai Kocijanczicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

- Na listę (objętych sankcjami - przyp.) wpisane są konkretne osoby, co oznacza, że jego (Żyrinowskiego) aktywa ulokowane w UE są zamrożone i objęty jest on zakazem podróżowania do Unii - wyjaśniła Kocijanczicz.

- Jeśli są jakieś techniczne nieścisłości na liście, poprawiamy je regularnie - dodała. - Dane odpowiadają informacjom, jakimi dysponujemy - wyjaśniła.

Żyrinowski jest wśród 24 osób, na które UE w miniony piątek nałożyła restrykcje wizowe i finansowe w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie. W rubryce "informacje identyfikujące" wpisano, że Żyrinowski urodził się 10 czerwca 1964 r. "w miejscowości Eidelshtein" w Kazachstanie.

Tymczasem według oficjalnie dostępnych informacji polityk ten urodził 25 kwietnia 1946 r. w Ałma Acie. Ejdelsztajn to nazwisko jego ojca.

Media spekulowały we wtorek, że błędnie podane informacje identyfikujące w unijnym rozporządzeniu w sprawie sankcji spowodują, iż w praktyce restrykcje Żyrinowskiego nie obejmują.

Unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z kryzysem ukraińskim dotyczą już 119 osób. UE zamroziła także wcześniej aktywa 23 spółek.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów