KE zgodzi się na wymianę polskich rezerw strategicznych zboża
Polska będzie mogła za kilka tygodni
przystąpić do sprzedaży 300 tys. ton zboża z rezerw
strategicznych, ale musi ogłosić przetargi otwarte dla wszystkich
spółek unijnych - poinformowała Komisja Europejska.
Polskie władze chciałyby początkowo ograniczyć grono potencjalnych nabywców tylko do producentów mąki w Polsce.
Organ wykonawczy Unii wyrazi zgodę na tę operację najprawdopodobniej za tydzień. Przetłumaczenie dokumentu w tej sprawie na wszystkie języki unijne i jego publikacja potrwa kilka następnych tygodni.
W czwartek polskiemu postulatowi nie sprzeciwił się żaden z przedstawicieli pozostałych państw członkowskich w komitecie zarządzającym unijnym rynkiem zboża, którego zgoda jest niezbędna, żeby ostateczną decyzję mogła podjąć Komisja. Ze względów proceduralnych formalną decyzje odłożono na później.
Cena wywoławcza będzie musiała być wyższa niż na rynku lokalnym, ale projekt decyzji nie nakłada na Polskę obowiązku natychmiastowych zakupów zboża w celu odnowienia upłynnionych rezerw.
Rząd uzasadnił w Brukseli zamiar sprzedaży zboża chęcią rutynowego odnowienia rezerw, mimo że w kraju pojawiły się doniesienia, że chodzi o przeciwdziałanie podwyżkom cen. Pieniądze ze sprzedaży trafią w każdym razie do budżetu polskiego, a nie do unijnego, jak jest zwykle w wypadku pozbywania się zapasów pochodzących z zakupów interwencyjnych.
17 maja rzecznik Komisji Gregor Kreuzhuber powiedział, że "decyzje o sprzedaży tak ogromnej ilości zboża mogą mieć wpływ na sytuację na jednolitym rynku, na cenę zboża na przykład we Francji czy Hiszpanii. Stąd reguła, obowiązująca w ramach wspólnej polityki rolnej, że wspólnie zarządzamy tymi kwestiami". "Polska nie może sama podjąć decyzji o sprzedaży tak dużej ilości zboża, decyzja należy do całej Unii, czyli do Komisji Europejskiej w porozumieniu z państwami członkowskimi, reprezentowanymi w Komitecie Zarządzającym Rynkiem Zboża"- tłumaczył rzecznik.
Według niego, każde państwo Unii może sprzedawać na własną rękę do 2 tysięcy ton zboża. Do upłynnienia większej ilości potrzebne jest unijne rozporządzenie, którego Agencja Rynku Rolnego, łączącą się z Agencją Rezerw Materiałowych, może być tylko wykonawcą.