ŚwiatKE zaakceptowała program restrukturyzacji polskich kopalni

KE zaakceptowała program restrukturyzacji polskich kopalni

Komisja Europejska zaakceptowała
plany dotyczące restrukturyzacji przemysłu węglowego w Polsce,
Niemczech i na Węgrzech do 2010 roku.

W ocenie Komisji, plany są zgodne z unijną polityką dotyczącą pomocy państwa dla tego sektora gospodarki oraz z zasadami funkcjonowania wspólnego rynku.

Komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs zadeklarował, że krajowa produkcja węgla w Unii Europejskiej powinna opierać się na zasadzie wspólnego bezpieczeństwa i wystarczalności energetycznej.

Komisja zauważa, że polski przemysł górniczy jest na drodze do ekonomicznej stabilizacji po poważnej redukcji zadłużenia. W ocenie Brukseli Polska zaangażowała się w ambitny plan restrukturyzacji kopalń węgla, m.in. zakładający zamykanie nierentownych kopalni, redukcję miejsc pracy przez wysyłanie górników na wcześniejsze emerytury czy prywatyzację państwowych kopalni.

W latach 2004-2006 Polska zamierza wydać 6,2 mld zł (1,4 mld euro) na restrukturyzację sektora węglowego.

W latach 2007-2010 Polska chce zredukować pomoc dla przemysłu węglowego do 160 mln zł rocznie. Polska ma w tej chwili 40 kopalń, w których wydobywa się około 100 mln węgla rocznie.

W Unii Europejskiej oprócz Polski, Niemiec i Węgier węgiel wydobywa się także w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czechach, Słowacji i Grecji. Francja zamknęła ostatnią kopalnię w 2004 roku.

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)