KE: Polska podjęła niezbędne kroki w związku z ptasią grypą
Polskie władze zapewniły Komisję Europejską o
podjęciu wszystkich obowiązkowych działań w związku z wykryciem
pierwszego w kraju przypadku ptasiej grypy - poinformowano w Brukseli.
Polska jest dziesiątym krajem Unii Europejskiej, w którym wykryto wirusa ptasiej grypy.
Polska poinformowała KE, że próbki tkanek padłych łabędzi mają być wysłane do brytyjskiego laboratorium w Weybridge pod Londynem. Tam badania odpowiedzą na pytanie, czy ptaki były zarażone najgroźniejszą odmianą wirusa - H5N1.
Polska strona poinformowała KE m.in. o tym, że wokół miejsca, gdzie w Toruniu znaleziono dwa zarażone wirusem H5 łabędzie, ustanowiono 3-kilometrową strefę ochronną i 10-kilometrową strefę obserwacyjną. Zgodnie z prawem UE, w strefach obowiązuje ograniczony i kontrolowany ruch ludzi.
Zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE, w strefie ochronnej we wszystkich gospodarstwach i na fermach drób musi być trzymany w zamkniętych pomieszczeniach lub na obszarach wyizolowanych i ogrodzonych.
Transport drobiu jest zabroniony zarówno w obrębie strefy, jak i przez nią, z wyłączeniem głównych dróg i autostrad znajdujących się na terenie strefy. Nie wolno używać mięsa i jaj drobiu pochodzących z obszarów objętych strefą ochronną, za wyjątkiem produktów, które przeszły ścisłą kontrolę weterynaryjną.
W obu strefach zakazane są wszelkie targowiska, wystawy drobiu lub jakiekolwiek inne rodzaje gromadzenia ptaków. Nie wolno też polować na dzikie ptaki.
Właściciele gospodarstw rolnych i ferm w obu strefach muszą przeprowadzać regularne dezynfekcje. KE przypomina, że władze są zobowiązane do przeprowadzenia akcji informacyjnej na temat sposobów chronienia się przed wirusem.
Władze kraju należącego do UE, w którym wykryto wirusa, mają obowiązek poinformować o tym Komisję Europejską. Do tej pory poza Polską wirusa wykryto w 9 innych państwach Unii. Są to Austria, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Słowacja, Słowenia oraz Szwecja.
Katarzyna Rumowska