KE: konieczna reforma budżetu i umocnienie banków
Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Polskę do równoczesnej redukcji podatków i kosztów ubezpieczeń społecznych, żeby konsolidować budżet państwa, sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i walce z bezrobociem.
W raporcie o sytuacji makroekonomicznej i o stanie sektora finansowego krajów kandydujących Komisja oceniła też, że Polska musi pilnie umacniać sektor bankowy, gdyż nie odgrywa on w pełni roli pośrednika wspierającego wzrost i stabilność gospodarki.
Organ wykonawczy Unii Europejskiej uważa, że obecne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce okazało się poważniejsze, niż się spodziewano. Ostrzegł w związku z tym przed niebezpieczeństwem dalszego podnoszenia się i tak już bardzo wysokiego poziomu bezrobocia.
Według Komisji, głównym wyzwaniem makroekonomicznym dla Polski w okresie poprzedzającym wejście do Unii jest zapewnienie, żeby wskaźnik wzrostu gospodarki sięgał ponad 5%, i tym samym zagwarantowanie rzeczywistego nadrabiania dystansu (w stosunku do UE), a zarazem utrzymanie znośnego deficytu na rachunku bieżącym i powstrzymanie szybkiego wzrostu bezrobocia - czytamy w raporcie.
W średniej perspektywie potrzebna będzie dalsza konsolidacja budżetu, żeby złagodzić presję na rachunku bieżącym - piszą eksperci Komisji. Spodziewają się oni, że zmniejszające się dochody z prywatyzacji będą w coraz mniejszym stopniu pokrywać deficyt płatniczy i że trzeba go będzie finansować zadłużając się za granicą.
Głównym wyzwaniem strukturalnym na froncie budżetowym jest równoczesna redukcja ciężaru podatków, określenie właściwego stopnia redukcji deficytu i zrobienie miejsca na zwiększanie wydatków kapitałowych. Na tym etapie procesu reform oznacza to prawdopodobnie głęboką reformę podstaw państwa opiekuńczego w Polsce - twierdzi Komisja.
Opublikowany w poniedziałek raport posłuży do dyskusji nad sytuacją makroekonomiczną i finansową kandydatów przedstawicielom obu stron i ministrom finansów samej Piętnastki.(an)