ŚwiatKE chce, by Niemcy przyjęły ponad 30 tys. uchodźców

KE chce, by Niemcy przyjęły ponad 30 tys. uchodźców

Według proponowanego przez Komisję Europejską klucza przy rozdziale 120 tys. uchodźców między kraje UE najwięcej osób - blisko 31,5 tysiąca - miałyby przyjąć Niemcy. Następne w kolejności byłyby Francja i Hiszpania - informuje "Welt am Sonntag".

KE chce, by Niemcy przyjęły ponad 30 tys. uchodźców
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Herbert P. Oczeret

Do Niemiec miałoby trafić 31 443 uchodźców, do Francji - 24 031, a do Hiszpanii - 14 921. Malta miałaby przyjąć najmniej, bo 133 osoby - wynika z informacji niemieckiej gazety. "WamS" powołuje się na wyliczenia, które szef Komisji Jean-Claude Juncker ma przedstawić w środę w Parlamencie Europejskim.

KE potwierdziła w piątek oficjalnie, że chce zaproponować relokację między kraje UE dodatkowych 120 tys. imigrantów, ponad 40 tys., których rozdzielenie zaproponowała w czerwcu. Ma to odciążyć Węgry, Grecję i Włochy, do których przybywa obecnie najwięcej imigrantów.

Oznacza to możliwość skierowania do Polski ok. 8 tys. dodatkowych osób. Niemcy wcześniej zadeklarowały już przyjęcie 10,5 tys. z puli 40 tys. uchodźców.

Francka Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w europarlamencie zapowiedziała poparcie dla planu relokowania 120 tys. dodatkowych uchodźców i zaapelowała o ambitne i wiążące kraje unijne kwoty przydziału.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak w rozmowie z "WamS" wyraził opinię, że plan rozdzielenia uchodźców między kraje unijne nie rozwiąże problemu, a wręcz zachęci migrantów do przyjazdu. Poza tym "kto ma decydować o przydziale uchodźców i kto zagwarantuje, że nie będą się przesiedlać do innego kraju UE?" - zapytał.

Na łamach "Bild am Sonntag" Juncker skrytykował przeprowadzanie przez niektóre państwa kontroli granicznych. "Fakt, że niektórzy ludzie szukają w Europie schronienia, nie znaczy, że należy uchylać zasady funkcjonowania strefy Schengen" - powiedział.

Zobacz również: Starcia nacjonalistów z imigrantami w Budapeszcie
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (234)