Trwa ładowanie...

KE apeluje ws. wniosku do TK. Julia Przyłębska zabiera głos

To wkraczanie w suwerenność polskich organów państwowych - tak prezes TK Julia Przyłębska skomentowała apel Komisji Europejskiej. Według niej "może wynikać z nieznajomości polskiego prawa".

KE apeluje ws. wniosku do TK. Julia Przyłębska zabiera głosKE apeluje ws. wniosku do TK. Julia Przyłębska zabiera głosŹródło: East News
d3qou96
d3qou96

Komisja Europejska chce, by Polska wycofała wniosek złożony do Trybunału Konstytucyjnego przez premiera Mateusza Morawieckiego. List w tej sprawie do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego napisał komisarz ds. sprawiedliwości UE - Didier Reynders.

Chodzi o wniosek, który premier RP skierował do TK 29 marca 2021 roku. Zdaniem KE, wniosek ten budzi "obawy w odniesieniu do zasady lojalnej współpracy i praworządności".

Julia Przyłębska o prośbie KE: to wkraczanie w suwerenność polskich organów państwowych

O tę kwestię była pytana prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Według niej to "wkraczanie w suwerenność organów państwowych".

- W mojej ocenie taki wniosek, taka prośba, bo rozumiem, że to była prośba, sugestia, to wkraczanie w suwerenność polskich organów państwowych, dlatego że polska konstytucja stanowi, iż najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej jest konstytucja - powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia Przyłębska.

Burza po słowach Adama Niedzielskiego. Bartosz Arłukowicz komentuje

- Polska konstytucja daje prawo takim podmiotom jak premier, innym przedstawicielom władz Rzeczpospolitej Polskiej do zadawania pytań TK o zgodność z konstytucją określonych regulacji, przepisów prawa, w tym prawa międzynarodowego, które obowiązuje lub ma obowiązywać w Rzeczpospolitej Polskiej. Prośba o nieskładanie wniosku, a więc o nierealizowanie swojego konstytucyjnego uprawnienia, może być traktowana właśnie w kategoriach próby ingerowania w suwerenność, niezależność organów państwa - dodała, podkreślając, że apel KE "może wynikać z nieznajomości polskiego prawa".

d3qou96

- To jest jedno z uprawnień krajów członkowskich do realizowania konstytucyjnie zagwarantowanych uprawnień, natomiast dlaczego jest taka dysproporcja? Wynika to z trwającej od wielu lat intensywnej nagonki na władze, a władza jest reprezentantem suwerena, czyli na państwo polskie, a państwo polskie to jego obywatele - tłumaczyła Przyłębska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qou96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qou96
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj