Trwa ładowanie...

Kazimierz Ujazdowski o nowym projekcie ustawy w sprawie TK: nie prowadzi do uzdrowienia sytuacji

• Europoseł Kazimierz Ujazdowski po raz kolejny zabrał głos w dyskusji o TK

• Jego zdaniem kolejny projekt ustawy autorstwa PiS "nie prowadzi do uzdrowienia sytuacji"

• "Podtrzymuję stanowisko . W sprawie TK potrzebny rzeczywisty kompromis" - napisał na swoim profilu na Twitterze.

Kazimierz Ujazdowski o nowym projekcie ustawy w sprawie TK: nie prowadzi do uzdrowienia sytuacjiŹródło: WP
d1no4y1
d1no4y1

Europoseł Kazimierz Ujazdowski, który startowal do Parlamentu europejskiego z list PiS, po raz kolejny skrytykował działania partii Jarosława Kaczyńskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem kolejny projekt ustawy wniesiony przez PiS "nie prowadzi do uzdrowienia sytuacji".

W środę na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS. Wprowadza on m.in. zasadę, że kadencja prezesa TK trwa sześć lat (dziś sędzia powołany na prezesa jest nim do końca swej 9-letniej kadencji).

Projekt reguluje też tryb wyłaniania przez Zgromadzenie Ogólne TK kandydatów na prezesa Trybunału przedstawianych prezydentowi. Zgodnie z projektem, prezesa powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez ZO (nie ma określonej liczby kandydatów - według lipcowej ustawy o TK jest ich trzech). ZO ma przedstawiać prezydentowi jako kandydatów wszystkich sędziów, którzy w głosowaniu otrzymali co najmniej 5 głosów.

d1no4y1

Według części opozycji celem projektu jest zawłaszczenie stanowiska prezesa Trybunału dla Prawa i Sprawiedliwości.

Przygotowanie projektu ws. TK było zapowiadane od kilku tygodni. Jest to jeden z trzech projektów odnoszących się do TK. Chodzi o projekty: ustawy o statusie sędziów TK, ustawy dotyczącej organizacji i trybu postępowania przed TK oraz przepisów wprowadzających tę ustawę (tego ostatniego projektu jeszcze nie ma, a ma w nim być data wejścia ustaw w życie - przyp. red.). Projekt ustawy o statusie sędziów TK jest obecnie przed drugim czytaniem w Sejmie.

Szydło: to projekt porządkujący, który ma ustabilizować sytuację wokół TK

- Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość złożył projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, to projekt porządkujący, idący do dalszego uporządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Myślę, że on będzie w miarę szybko procedowany i będziemy mogli wtedy powiedzieć, że sytuacja w TK się stabilizuje - powiedział szefowa rządu.

Jak oceniła, sytuacja wokół Trybunału się ustabilizuje, jeśli obecny prezes TK Andrzej Rzepliński będzie chciał stosować się do obowiązującego prawa.

d1no4y1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1no4y1
Więcej tematów