Trwa ładowanie...
01-10-2014 13:43

Katowiczanie zdecydowali - będą place zabaw i nowe chodniki

Już wiemy, które z projektów zaproponowanych w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach zostaną zrealizowane. Mieszkańcy chcą przede wszystkim lepiej wyposażonych bibliotek, udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz nowych miejsc rekreacyjno-sportowych.

Katowiczanie zdecydowali - będą place zabaw i nowe chodnikiŹródło: WP.PL, fot: Anna Urbańczyk
d2f1l74
d2f1l74

Budżet obywatelski w Katowicach powstał z inicjatywy społeczników. Katowiczanie mieli do rozdysponowania 10 mln zł. Kwotę tę podzielono na 22 dzielnice: 4 mln zostały podzielone po równo na każdą z nich, zaś pozostałe 6 mln rozdysponowano proporcjonalnie do liczby mieszkańców. W ten sposób najwięcej do wydania jest w Ligocie i Panewnikach - ponad 800 tys., a najmniej w Zarzeczu - ponad 200 tys.

- Do realizacji zostało wyłonionych 86 projektów, w głosowaniu udział wzięło 11 256 osób, co stanowi 4,4 proc. uprawnionych - informuje zespół prasowy Urzędu Miejskiego w Katowicach.

Katowiczanie głosowali nad budżetem obywatelskim od 17 do 21 września. Spośród 204 pozytywnie zakwalifikowanych projektów, zrealizowanych zostanie 86.

W głównej mierze mieszkańcy Katowic postawili na uzupełnianie i modernizację zasobów bibliotek, rewitalizację zieleni oraz remonty dróg i chodników. W wielu dzielnicach pojawią się nowe place zabaw, boiska i zewnętrzne siłownie oraz nowe parkingi dla samochodów osobowych. Wśród realizowanych pomysłów są także inwestycje chroniące miejską faunę - budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla pożytecznych owadów zapylających.

d2f1l74

Osiedle Paderewskiego (Muchowiec) będzie zwiększać bezpieczeństwo dzieci w parku Dolina Trzech Stawów (370 tys. zł), a na osiedlu Witosa stanie fontanna na placu św. Herberta (prawie 437 tys. zł). Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia głosowali na zbudowanie traktu pieszo-rowerowego na ulicy Chrobrego (ponad 435 tys. zł). W Nikiszowcu, najbardziej zabytkowej części Katowic, będzie można skorzystać z lotu balonem nad dzielnicą.

d2f1l74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f1l74
Więcej tematów