Trwa ładowanie...

Katowice. Złota Maska dla spektaklu nawiązującego do słynnego filmu Romana Polańskiego

"Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi wystawiona w Teatrze Śląskim uznana za spektakl roku.

Share
Maskę otrzymała także Aleksandra Przybył za rolę w "Rosemary".
Maskę otrzymała także Aleksandra Przybył za rolę w "Rosemary".Źródło: Samorząd Województwa Śląskiego, fot: Tomasz Żak, UMWS, slaskie.pl
d2tdtj2

W Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach w poniedziałek odbyła się gala wręczenia nagród artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego Złote Maski. Przyznano je w dziesięciu kategoriach. Ocenie podlegały przedstawienia premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w 2019 roku.

Najważniejszą nagrodę – w kategorii Spektakl Roku – otrzymało Rosemary. 50 lat po premierze legendarnego filmu Romana Polańskiego spektakl Wojciecha Farugi wchodzi z nim w odważny dialog. "Tekst Magdy Fertacz pozbawia nas wygodnej, zwalniającej z odpowiedzialności wymówki o abstrakcyjnym charakterze zła. Z tej perspektywy historia znana z „Dziecka Rosemary” nabiera nowego, jeszcze bardziej przerażającego, bo ludzkiego wymiaru" – czytamy na stronie Teatru Śląskiego.

- Teatr wzrusza, stawia pytania i pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i mam nadzieję, że ta nagroda będzie wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy - powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski.

d2tdtj2

Wobec braku nominacji w kategorii "Choreografia/Ruch Sceniczny" komisja zaproponowała przyznanie 2 nagród w kategorii „Nagroda Specjalna”.

Laureaci nagród artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego Złote Maski:

Spektakl Roku

"Rosemary" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Spektakl Dla Młodych Widzów

"Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

d2tdtj2

Aktorstwo za Rolę Kobiecą w Spektaklach Dramatycznych

Aleksandra Przybył za rolę Rose w spektaklu "Rosemary".

Aktorstwo za Rolę Męską w Spektaklach Dramatycznych

Dariusz Chojnacki za rolę Wilqa w spektaklu "Wilq Superbohater" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Aktorstwo za Rolę w Teatrach Lalkowych

Michał Skiba za rolę Łyska w spektaklu "Łysek z pokładu Idy".

d2tdtj2

Aktorstwo za Rolę Wokalno-Aktorską

Kamil Franczak za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret" w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Aktorstwo za Rolę Drugoplanową

Jadwiga Grygierczyk za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu "Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

d2tdtj2

Reżyseria

Justyna Łagowska za reżyserię spektaklu "Opowieść wigilijna" Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Scenografia

Iga Słupska i Szymon Szewczyk za scenografię i kostiumy do spektaklu "Wilq Superbohater" oraz do spektaklu "Między ustami a brzegiem pucharu" Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Nagroda Specjalna

Karol Nepelski za muzykę do spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz Mirosław Neinert wraz z Teatrem Korez za 30 lat działalności artystycznej.

Koronawirus. Dariusz Piontkowski broni swoich decyzji ws. szkół

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2tdtj2

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdtj2
d2tdtj2
Więcej tematów