Katolicki uniwersytet odwołał kontrowersyjną konferencję
Konferencja "Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia", która miała się odbyć w czwartek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie została przeniesiona. Kiedy prorektor uczelni prof. Marek Kowalski zakomunikował publicznie decyzję o odwołaniu konferencji, organizatorzy znaleźli nowe miejsce w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie.
- Podjąłem tę bolesną decyzję, bo organizacja tej konferencji może wpłynąć bardzo negatywnie na wizerunek uczelni - powiedział Marek Kowalski. - Wrzawa medialna, zwłaszcza taka, jaką miałem dzisiaj okazję przeczytać, uniwersytetowi na pewno nie służy - ocenił.
W ten sposób prorektor odniósł się do środowego artykułu "Gazety Wyborczej" pt. "Obłędne nauki o gejach". Z tekstu wynika, że studenci zrzeszeni w Kole Myśli Politycznej i Prawnej UKSW zaprosili na konferencję o homoseksualizmie osoby, które znane są ze swojego antyhomoseksualnego nastawienia.
"Gazeta Wyborcza" podała, że studenci zaprosili m.in. dr Paula Camerona z amerykańskiego Instytutu Badań nad Rodziną, który w Stanach Zjednoczonych zasłynął z walki o zakaz praktyk homoseksualnych.
"Popełniliśmy wielki błąd, dekryminalizując akty homoseksualne. Pozwoliło to homoseksualistom zorganizować się w potężne lobby. Dekryminalizacja dała im podstawę do kolejnych żądań" - cytuje Camerona gazeta. Dziennik podkreśla, że według Camerona, istnieje silny związek między molestowaniem seksualnym dzieci a homoseksualizmem i 34% sprawców molestowania to homoseksualiści.
Organizatorzy konferencji z Koła Myśli Politycznej i Prawnej UKSW planowali wykłady m.in. o medycznych konsekwencjach homoseksualizmu, jego psychologicznych i etycznych aspektach, a także o zjawisku homoseksualizmu w starożytnej Grecji.
Uczestnicy konferencji mieli rozmawiać m.in. o genezie zachowań homoseksualnych oraz o metodach jego leczenia. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się poza Cameronem, pedagodzy z UKSW, Papieskiej Akademii Teologicznej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.
Według prorektora, homoseksualizm nie jest tematem tabu i może być poruszany na uczelnianych konferencjach. Jak zaznaczył, w tym przypadku największe kontrowersje wzbudziło zaproszenie dr Paula Camerona, który znany jest m.in. z walki przeciwko równouprawnieniu homoseksualistów.
- Jest wiele głosów przeciwko poglądom pana Camerona. Jako matematyk nie mam podstaw, by kwestionować jego badania, ale nie podzielam np. jego pomysłu, by uważać homoseksualistów za przestępców - tłumaczył Kowalski. Jak podkreślił jednak, główną przesłanką odwołania konferencji jest "wytwarzanie niezdrowego klimatu wokół uniwersytetu".