WP

"Kategoryczny sprzeciw" sędziego wobec słów Dudy

Marek Safjan, orzekający w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, protestuje przeciwko twierdzeniu, że wpływa na innych członków tego gremium. Tego typu opinie na jego temat miał wyrazić prezydent Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Marek Safjan kategorycznie sprzeciwia się sugestiom prezydenta na jego temat
Prof. Marek Safjan kategorycznie sprzeciwia się sugestiom prezydenta na jego temat (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
WP

"W związku z powtarzającymi się twierdzeniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowanymi do opinii publicznej w sprawie mojej aktywności sędziowskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec tezy, wedle której wyroki Trybunału są przedmiotem manipulacji z mojej strony lub jakiegokolwiek innego sędziego, co miałoby w konsekwencji prowadzić do przenoszenia na płaszczyznę polityczną postępowań toczących się w sprawach polskich, które dotyczą zmian w wymiarze sprawiedliwości" - napisał profesor Safjan.

Oświadczenie w tej sprawie rozesłał do mediów. Odnosi się ono do wypowiedzi prezydenta, które padły m. in. w rozmowie z "Super Expressem" z 5 października. "Jeżeli będę widział, że Trybunał działa w trybie natychmiastowym, to będzie to dla mnie sygnał, że sprawa ma głęboki podtekst polityczny. Będzie to dla mnie związane także z tym, kto w tym Trybunale zasiada. Zasiada tam choćby profesor Marek Safjan, który nie ukrywał swoich poglądów" - stwierdził prezydent.

Marek Safjan
Podziel się
WP

Jak pisze Safjan, takie twierdzenie jest formułowane "bez jakichkolwiek podstaw". Sędzia przypomina, że w ciągu 70 lat funkcjonowania Trybunału Sprawiedliwości, instytucja ta uzyskała niepodważalny autorytet i pełne zaufanie wszystkich państw członkowskich. "Postępowania przed Trybunałem toczą się zawsze przy poszanowaniu najwyższych standardów niezależności i bezstronności" - przekonuje.

I podkreśla, że nie ma żadnej wątpliwości, że tak się będzie działo również w postępowaniach, które dotyczą spraw polskich.

Zobacz także: Tyszka w programie "Tłit": Morawiecki to taki Tusk 2.0

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP