Trwa ładowanie...
d2uuu8r

Katechizm promował antykoncepcję - wstrzymano dystrybucję

Z powodu uznanego za błędne sformułowania o antykoncepcji zawieszono dystrybucję włoskiej wersji katechizmu Kościoła katolickiego pod nazwą "YouCat" dla młodych wiernych, przygotowanego na Światowe Dni Młodzieży z papieżem, które odbędą się latem w Madrycie.

Share
d2uuu8r

Według mediów włoski wydawca uznał, że fragment tekstu może dać błędnie wrażenie, iż pary katolickie mogą stosować antykoncepcję.

Kontrowersje dotyczą fragmentu, w którym pada pytanie: "Czy chrześcijańska para może uciekać się do metod antykoncepcji?". Następuje po nim odpowiedź: "Tak, para chrześcijańska może i powinna być odpowiedzialna w swej zdolności dawania życia".

Decyzja o "tymczasowym zawieszeniu" dystrybucji włoskiej edycji w celu jej ponownego przejrzenia zapadła w przeddzień prezentacji katechizmu w watykańskim biurze prasowym. Udział mieli w niej wziąć między innymi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko i arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schoenborn.

d2uuu8r

To właśnie sformułowanie nakłoniło wydawcę włoskiej edycji do rewizji tłumaczenia katechizmu dla młodzieży ze wstępem Benedykta XVI. Decyzja ta zapadła, chociaż w następnym punkcie pada pytanie: "Dlaczego nie wszystkie środki zapobiegające poczęciu dziecka są równie dobre?". W odpowiedzi mowa jest zaś o "świadomej regulacji poczęcia" i "naturalnym planowaniu rodziny".

"Błędu" tego nie znaleziono natomiast, jak się podkreśla, w wersji niemieckiej ani angielskiej.

Katechizm dla młodzieży "YouCat" został opracowany na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego z 1992 roku oraz jego Kompendium z 2005 r.

d2uuu8r

Podziel się opinią

Share
d2uuu8r
d2uuu8r
Więcej tematów