Trwa ładowanie...
ycipk-4adoto

Katecheta z Przemyśla oferował szóstki za skarbonki z pieniędzmi

Katecheta w jednej z przemyskich szkół podstawowych miał oferować uczniom dwie szóstki za wypełnioną pieniędzmi skarbonkę. Sprawę bada Wydział Nauki Katolickiej przy kurii przemyskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za pełną skarbonkę można było zdobyć dwie szóstki
Za pełną skarbonkę można było zdobyć dwie szóstki (Facebook.com, Fot: Paweł Zastrowski)
ycipk-4adoto

Skarbonki, do których dzieci mogły wrzucać pieniądze, a następnie "wymieniać" na szóstki z religii pochodziły z akcji "Jałmużna wielkopostna", zorganizowanej przez Caritas Polska. Organizacja zachęca, by dzieci zamiast przeznaczać pieniądze na łakocie i rozrywki, ofiarowały je potrzebującym. Puszki opatrzone są hasłem "Od juniora dla seniora", a w szkołach i parafiach w całej Polsce rozdano ich łącznie 650 tysięcy.

Organizatorzy podkreślają, że udział w akcji jest dobrowolny. - Sytuacja, w której wychowawca, jakim niewątpliwie jest katecheta, nakłania dzieci do datków na rzecz Caritasu w zamian za uzyskanie oceny jest bardzo niewychowawcza, gdyż uczy, że ocenę można nabyć w drodze kupna-sprzedaży, a dodatkowo przejawia oznaki swoistego "szantażu sumienia” tych młodych ludzi - komentuje przemyski radny KO Paweł Zastrowski.

ycipk-4adoto

Działanie katechety potępiają również rodzice jego podopiecznych. Wskazują, że akcja jest demoralizująca i faworyzuje dzieci z bogatych rodzin. Głos w sprawie zabrała również przemyska kuria, która informację o kontrowersyjnych praktykach księdza przekazała do Wydziału Nauki Katolickiej, zajmującego się m.in. organizacją lekcji katechezy.

- Po raz pierwszy dowiadujemy się o takiej sprawie. Każda jest indywidualnie badana. Od tego będą zależeć następne kroki, jednak nie rozmawiamy o potencjalnych skutkach - oświadczył w rozmowie z Polsat News ks. prał. Bartosz Rajnowski, rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej.

Źródło: Polsat News

ycipk-4adoto

Zobacz także: Warszawskie liceum nie strajkuje. Dyrektorzy mówią stanowczo: to nie jest dobry moment

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4adoto

ycipk-4adoto
ycipk-4adoto
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów