Trwa ładowanie...

Katecheta z Przemyśla oferował szóstki za skarbonki z pieniędzmi

Katecheta w jednej z przemyskich szkół podstawowych miał oferować uczniom dwie szóstki za wypełnioną pieniędzmi skarbonkę. Sprawę bada Wydział Nauki Katolickiej przy kurii przemyskiej.

Katecheta z Przemyśla oferował szóstki za skarbonki z pieniędzmiŹródło: Facebook.com, fot: Paweł Zastrowski
d22g694
d22g694

Skarbonki, do których dzieci mogły wrzucać pieniądze, a następnie "wymieniać" na szóstki z religii pochodziły z akcji "Jałmużna wielkopostna", zorganizowanej przez Caritas Polska. Organizacja zachęca, by dzieci zamiast przeznaczać pieniądze na łakocie i rozrywki, ofiarowały je potrzebującym. Puszki opatrzone są hasłem "Od juniora dla seniora", a w szkołach i parafiach w całej Polsce rozdano ich łącznie 650 tysięcy.

Organizatorzy podkreślają, że udział w akcji jest dobrowolny. - Sytuacja, w której wychowawca, jakim niewątpliwie jest katecheta, nakłania dzieci do datków na rzecz Caritasu w zamian za uzyskanie oceny jest bardzo niewychowawcza, gdyż uczy, że ocenę można nabyć w drodze kupna-sprzedaży, a dodatkowo przejawia oznaki swoistego "szantażu sumienia” tych młodych ludzi - komentuje przemyski radny KO Paweł Zastrowski.

d22g694

Działanie katechety potępiają również rodzice jego podopiecznych. Wskazują, że akcja jest demoralizująca i faworyzuje dzieci z bogatych rodzin. Głos w sprawie zabrała również przemyska kuria, która informację o kontrowersyjnych praktykach księdza przekazała do Wydziału Nauki Katolickiej, zajmującego się m.in. organizacją lekcji katechezy.

- Po raz pierwszy dowiadujemy się o takiej sprawie. Każda jest indywidualnie badana. Od tego będą zależeć następne kroki, jednak nie rozmawiamy o potencjalnych skutkach - oświadczył w rozmowie z Polsat News ks. prał. Bartosz Rajnowski, rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej.

Źródło: Polsat News

Zobacz także: Warszawskie liceum nie strajkuje. Dyrektorzy mówią stanowczo: to nie jest dobry moment

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22g694
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22g694
Więcej tematów