ycipk-2nwkwl

Katastrofa w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zatrzymanie i zarzuty dla inżynierów

Katowiccy policjanci zatrzymali cztery osoby ws. tragedii w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ówczesnym przedstawicielom kierownictwa zakładu górniczego przedstawiono zarzuty. Do tragedii doszło w 2014 r. Wówczas pod ziemią zapalił się metan. Zginęło 5 górników, a 26 zostało rannych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań ws. katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła
Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań ws. katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła (Policja.pl)
ycipk-2nwkwl

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymali we wtorek cztery osoby w wieku od 43 do 53 lat. To przedstawiciele ścisłego kierownictwa wyższego dozoru górniczego kopalni Mysłowice-Wesoła. Są podejrzani o spowodowanie zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu ludzi, w następstwie czego zginęło 5 osób, a wiele zostało rannych.

Zatrzymani usłyszeli też zarzut spowodowania strat materialnych wynoszących blisko 170 milionów złotych. Śledczy zbierali materiały przez blisko 5 lat. W sprawie przesłuchanych zostało ponad 200 osób. Policjanci nie wykluczają, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

ycipk-2nwkwl

Do katastrofy w kopalni węgla kamiennego doszło 6 października 2014 r. 665 metrów pod ziemią zapalił się metan. 1 górnik zginął na miejscu, a kolejnych 4 zmarło w szpitalu w wyniku poniesionych obrażeń. Rannych zostało 26 osób, z czego 18 ciężko.

Zobacz także: Kpiny z inicjatywy ministra zdrowia Szumowskiego. Kierwiński: to kuriozalne

Po akcji ratunkowej śledczy zaczęli wyjaśniać dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia oraz osób odpowiedzialnych za tragedię. Bezpośrednio po zdarzeniu funkcjonariusze wykonali oględziny, kopie binarne systemów kopalnianych, zabezpieczyli niezbędną dokumentację oraz urządzenia pomiarowe.

ycipk-2nwkwl

Materiały obejmują kilkanaście tomów akt. Kluczowym dowodem w postępowaniu jest szczegółowa analiza biegłych z zakresu górnictwa i geologii, która została przekazana w maju. Po stronie kierownictwa wykazano szereg nieprawidłowości i zaniedbań. Prace były prowadzone niezgodnie ze sztuką górniczą.

Źródło: policja.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2nwkwl
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2nwkwl

ycipk-2nwkwl
ycipk-2nwkwl