Trwa ładowanie...

Katastrofa smoleńska. Szrot: "Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego to podłość"

- Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego i innych osób, które zginęły w tej katastrofie o jej spowodowanie jest podłością - przekazał Paweł Szrot. Szef Gabinetu Prezydenta RP odniósł się w niedzielę do ostatnich wypowiedzi w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Share
Katastrofa smoleńska. Szrot: "Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego to podłość"
Katastrofa smoleńska. Szrot: "Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego to podłość"Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d13oiwn

W sobotę mijała 11. rocznica katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Na pokładzie Tu-154 znajdowali się m.in. ówczesny prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Polska delegacja leciała na obchody zbrodni katyńskiej z wiosny 1940 roku.

Dyskusja wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku nie ustaje. Do sprawy odniósł się w piątek były premier Donald Tusk. - Nie mówiłem wcześniej tego publicznie. Prezydent Lech Kaczyński, także w rozmowie ze mną w cztery oczy podkreślał, po tak zwanym incydencie gruzińskim, że od czasu, gdy pilot odmówił prezydentowi lotu do Tibilisi, on sam będzie podejmował decyzję, kiedy będzie latał rządowym samolotem, bo jest głównodowodzącym - tłumaczył w "Faktach po Faktach" były przewodniczący Rady Europejskiej.

Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką polityków Zjednoczonej Prawicy. - Atmosfera wokół organizacji rocznicy zbrodni katyńskiej była pełna wrogości wobec prezydenta. Generalnie Tusk grał z Rosjanami przeciwko panu prezydentowi - wspominała Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

d13oiwn

Głos z Pałacu Prezydenckiego

W niedzielę sprawę katastrofy smoleńskiej komentował w TVP Info Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. - [Tusk - przyp. red.] wyraźnie oskarżył świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego o spowodowanie katastrofy smoleńskiej - przekazał.

Według prezydenckiego ministra "formułowanie takich zarzutów wobec Lecha Kaczyńskiego i innych osób, które zginęły w tej katastrofie o jej spowodowanie jest podłością".

Polityk odniósł się również do kwestii wyboru prawa, według którego toczyło się śledztwo. Według niego zastosowanie konwencji chicagowskiej było "gigantycznym błędem strony polskiej".

d13oiwn

- Ja tylko chciałem przypomnieć, że pan prezydent (Andrzej Duda) rozpoczął swoją misję w 2015 roku, rozumiejąc ją jako kontynuację tego, czego nie zakończył Lech Kaczyński i cały czas tę misję kontynuuje - dodał na koniec Szrot.

Paweł Szrot jest prawnikiem i działaczem politycznym, od 2021 roku pełni funkcję szefa Gabinetu Prezydenta RP. Wcześniej był m.in. sekretarzem stanu w KPRM (2015-2020) oraz wiceszefem biura KP PiS (2007-2015).

Katastrofa smoleńska. Wspomnienie ofiar

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13oiwn

Podziel się opinią

Share
d13oiwn
d13oiwn
Więcej tematów