Trwa ładowanie...

Katastrofa covidowa w Rumunii. Niezaszczepieni zapełnili OIOM-y

W Rumunii zabrakło miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Kraj, który zajmuje w Unii Europejskiej drugie miejsce od końca pod względem liczby szczepień, zmaga się z trzecią i najpoważniejszą jak dotąd falą COVID-19. OIOM-y zapełniły się osobami niezaszczepionymi.

Share
Rumunia. Zabrakło miejsc OIOM w szpitalach
Rumunia. Zabrakło miejsc OIOM w szpitalach Źródło: FORUM, fot: Jacek Szydlowski
douw1om

Rumunia zmaga się z gigantycznymi problemami w związku z pandemią COVID-19. Kilka tygodni temu liczba zakażeń w tym kraju zaczęła gwałtownie rosnąć. Tysiąc dobowych przypadków przekroczono 28 sierpnia, a piętnaście tysięcy już 5 października.

W ostatnich dniach media informowały, że zaczyna brakować miejsc na oddziałach intensywnej terapii. W środę, 6 października, zrealizował się najgorszy scenariusz.

"Rumunia ogłosiła brak dostępnych łóżek OIOM w całym kraju z powodu nasilającego się kryzysu COVID-19" - podała agencja BNO News.

Zobacz także: Wkrótce kolejna rekonstrukcja rządu? Wiceminister Artur Soboń komentuje

Szpitale zawiesiły wszystkie planowane operacje i zabiegi medyczne, o ile nie mają one na celu ratowania życia w nagłym przypadku. Minionej doby w Rumunii zmarło z powodu koronawirusa 250 pacjentów.

douw1om

Rumunia. Fatalna statystyka szczepień przyczyniła się do trzeciej fali

Wśród państw Unii Europejskiej Rumunia zajmuje drugie miejsce od końca pod względem liczby zaszczepionych. Do tej pory w pełni zaszczepiło się jedynie niespełna pięć i pół miliona obywateli, czyli niecałe trzydzieści procent.

To właśnie pacjenci, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19, zajmują zdecydowaną większość miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Wymagają hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.

Trzecia fala jest dla kraju najbardziej dotkliwa. Podczas pierwszej dobowa liczba zakażeń doszła maksymalnie do dziesięciu tysięcy, a podczas drugiej - niespełna siedmiu tysięcy. Eksperci oceniają, że obecna fala jest tak dotkliwa z powodu niebezpiecznych mutacji wirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
douw1om

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
douw1om
douw1om
Więcej tematów