Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Katastrofa amerykańskiego samolotu transportowego w Afganistanie - zginęło 11 osób

Na lotnisku w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie rozbił się w nocy z czwartku na piątek amerykański wojskowy samolot transportowy typu C-130 Hercules. Zginęło 11 osób - poinformował Pentagon. Talibowie twierdzą, że zestrzelili tę maszynę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katastrofa amerykańskiego samolotu transportowego w Afganistanie - zginęło 11 osób
(Wikipedia)
Qaqwqwrqw

"Nasi mudżahedini zestrzelili amerykański samolot czterosilnikowy w Dżalalabadzie, gdy startował" - napisał na Twitterze rzecznik talibów Sabiullah Mudżahid. Według niego zginęło co najmniej 15 osób.

Światowe agencje przypominają jednak, że talibowie często przypisują sobie katastrofy lotnicze w Afganistanie i podają wyższy od oficjalnego bilans.

Armia USA wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, dlaczego maszyna rozbiła się na lotnisku w Dżalalabadzie. Według amerykańskich wojskowych był to wypadek, gdyż nic nie wskazuje na to, że samolot mógł zostać zestrzelony.

Qaqwqwrqw

Zginęło sześciu amerykańskich wojskowych i pięciu pasażerów, cywilów pracujących dla amerykańskiej armii w Afganistanie, czyli wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie.

NATO zakończyło misję bojową w Afganistanie w 2014 roku. Jednak w kraju pozostało ok. 13 tys. zagranicznych żołnierzy, których głównym zadaniem jest szkolenie sił Afganistanu i doradzanie im.

Według Sojuszu we wschodnim Afganistanie przebywa ok. tysiąca żołnierzy koalicji, w tym Amerykanie i Polacy, a także ok. 40 tys. afgańskich wojskowych. W całym kraju przebywa również ok. 35 tys. cywilów zatrudnionych przez zagraniczne armie.

Do wypadku samolotu doszło po odbiciu przez afgańskie siły niektórych części strategicznego miasta Kunduz z rąk talibów, którzy zajęli je w poniedziałek.

Qaqwqwrqw

Aby pomóc afgańskiemu wojsku w kontrofensywie, do położonego na północy kraju Kunduzu wysłano siły specjalne NATO - Niemców, Amerykanów i Brytyjczyków. Według Sojuszu w czwartek Amerykanie odpowiedzieli na atak talibów. Armia USA dokonała także kilku nalotów na cele talibów.

W 2011 roku talibowie zestrzelili śmigłowiec CH-47 Chinook. Zginęło wówczas 38 osób, w tym 30 amerykańskich żołnierzy.

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw