ŚwiatKatar: rozpoczęła się sesja ministerialna OKI

Katar: rozpoczęła się sesja ministerialna OKI

W środę w stolicy Kataru Dauha zebrali się na nadzwyczajnej sesji ministrowie spraw zagranicznych 57 państw Organizacji Konferencji Islamskiej. Uczestnicy obrad mają opracować wspólne stanowisko tej największej muzułmańskiej organizacji świata w sprawie wrześniowych ataków terrorystycznych na USA oraz kampanii antyterrorystycznej w Afganistanie.

10.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otwierając obrady obecny szef OKI, emir Kataru szejk Hamad ibn Chalifa as-Sani, potępił wrześniowe ataki terrorystyczne w USA, jednocześnie jednak zaznaczył, że zachodni odwet nie powinien uderzyć w niewinnych cywili.

Podczas konferencji ma być rozważony pomysł wysłania delegacji do Waszyngtonu, która odwiodłaby Stany Zjednoczone od rozszerzenia obecnej operacji militarnej.

Wcześniej, zebrani w Katarze delegaci podkreślali jednocześnie, że Konferencja Państw Islamskich nie będzie zajmować się losem Talibów, których skrajna ideologia spotkała się z niewielką sympatią ze strony rządów państw muzułmańskich.

Na dzień przed sesją ministrów OKI w Dauha rzecznik departamentu stanu USA Richard Boucher oświadczył, że Waszyngton nie spodziewa się poparcia Organizacji dla akcji militarnej w Afganistanie. Stany Zjednoczone - powiedział - interesuje natomiast przede wszystkim to, co kraje islamskie mają zamiar zrobić w sprawie terroryzmu i zwalczania tej plagi na świecie.

Amerykański rzecznik podkreślił jednak, iż wiele państw islamskich czynnie już włączyło się w światową kampanię przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi.

Zdaniem obserwatorów, większość uczestników katarskiego spotkania potępia terroryzm, jednakże z dużą rezerwą podchodzi do ataków na Afganistan. Wrześniowe akty terroru w USA wszystkie kraje OKI zgodnie jednak uznały za sprzeczne z duchem islamu.

We wtorek późnym wieczorem w stolicy Kataru zebrali się na nieformalnej konferencji ministrowie 22 państw Ligi Arabskiej, uczestniczący w spotkaniu OKI. W przyjętej w Dausze wspólnej deklaracji Arabowie zdecydowanie potępili terroryzm we wszelkich formach, opowiadając się za podjęciem światowej kampanii antyterrorystycznej, jednakże pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. (jask)

Komentarze (0)