Kastracja i "dobra pedofilia" - Sejm zaostrzy kary?
Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za zmianami w Kodeksie karnym zaostrzającymi kary za pedofilię oraz m.in.: za wprowadzeniem kastracji farmakologicznej pedofilii.
Debatowano nad dwoma projektami: rządowym oraz klubu Lewicy. Rządowy projekt przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełniane wobec osób poniżej 15. roku życia (gwałt pedofilski) lub członków najbliżej rodziny (gwałt kazirodczy). Zakłada uznanie gwałtu na takich osobach za zbrodnię.
Zmiany w kodeksie mają także zwiększyć skuteczność działań podejmowanych wobec sprawców tego typu przestępstw przez przymusowe poddanie ich terapii farmakologicznej i psychoterapii obniżających popęd seksualny. Terapia nie będzie mogła być stosowana, jeżeli jej przeprowadzenie spowodowałoby poważne niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia skazanego.
Projekt Lewicy przewiduje karanie tzw. propagowania tzw. dobrej pedofilii, czyli przekonywania, że kontakty seksualne z dziećmi nie muszą ich krzywdzić. Oba projekty skierowano do dalszych prac w komisji.
Według projektu rządowego o potrzebie leczenia pedofila ma decydować sąd na 6 miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osoby najbliższej umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne ma być obligatoryjne.
Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powiedział, że wprowadzenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii "nie stanowi rewolucji w systemie środków zabezpieczających". Zaznaczył, że należy odejść od terapii farmakologicznej gdy stanowi to zagrożenie dla życia bądź zdrowia.
Z kolei Kazimierz Michał Ujazdowski (Polska XXI) oświadczył, iż w rządowym projekcie nie znalazło się odzwierciedlenie zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że wszyscy pedofile będą przymusowo kastrowani farmakologicznie.
Uzasadniając projekt Lewicy, Izabela Jaruga-Nowacka podkreśliła, że z promowaniem "dobrej pedofilii" wiąże się grooming, czyli nawiązywanie przez dorosłego kontaktu z dzieckiem w celu wykorzystania seksualnego. Tymczasem w polskim prawie nie ma narzędzi do skutecznej walki z tymi zjawiskami.
Wrona podkreślił, że rząd nie ma nic przeciwko kierunkowi zmian proponowanych przez Lewicę i jest otwarty na uzupełnienie projektu w toku dalszych prac legislacyjnych.