PolskaKartka z kalendarza - 9 lipca

Kartka z kalendarza - 9 lipca


Poniedziałek, 9 lipca, jest 190. dniem roku. Słońce w znaku Raka wzeszło o godzinie 4.26, zajdzie o
20.56. Dzień będzie trwał 16 godzin 30 minut. Imieniny obchodzą Sylwia, Weronika, Mikołaj i Zenon.

09.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sylwia jest żeńską formą imienia Sylwiusz, które oznacza "człowieka lasu". Osoby o tym imieniu są mądre i szlachetne. To, co wykonują, traktują z należytą powagą. Są obowiązkowe i wymagające, zarówno w stosunku do siebie, jak i do innych.

Imię Weronika pochodzi z języka greckiego, a Rzymianie tłumaczyli je jako "święte oblicze". Panie o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. To dobre matki i wzorowe żony. Lubią sztukę, przyrodę i dobrą literaturę.

Mikołaj to imię greckie, a znaczy "zwycięstwo ludu". Nosi je ponad 30 świętych i błogosławionych. Do najsławniejszych należy biskup Miry w Azji Mniejszej, czczony jako patron m.in. żeglarzy i piekarzy. Szczególną opieką otaczał dzieci, którym rozdawał prezenty. Osoba o tym imieniu jest inteligentna i dociekliwa. Lubi słuchać muzyki, ale nigdy nie jest jej wykonawcą. Uwielbia otaczać się przyjaciółmi, składać wizyty i wydawać przyjęcia.

Zenon to imię osób towarzyskich, którzy lubią wyświadczać przysługi innym. Mężczyźni tak nazwani mają twórczy umysł, są dobrymi dyplomatami i organizatorami. Nadają się na przywódcę tłumów. Mają mocny, silny charakter, nie poddają się łatwo. Nawet jeśli przeżywają silne rozczarownie i depresję, szybko wychodzą na prostą. Zenon to imię greckie. Jego pierwotne znaczenie łączy się z imieniem boga Zeusa.

Osoby urodzone 9 lipca trudno wyprowadzić z równowagi. Niezwykle operatywne i przedsiębiorcze, lubią i potrafią przewodzić innymi. Są wymagające wobec innych, same również wykonują rzetelnie podjęte zadania. Bywają przewrażliwione, nawet w błahych kwestiach.

Kalendarium

  1. 1339 - w Wyszehradzie Kazimierz Wielki zawarł umowę z Karolem I Robertem. Karol zgodził się, aby jego siostrzeniec Ludwik Węgierski został następcą tronu w Polsce, jeśli Kazimierz nie będzie miał synów. Węgry zobowiązały się do udzielenia Polsce pomocy przeciwko Krzyżakom i poparły nasze roszczenia do Rusi halicko-włodzimierskiej.
  1. 1696 - zmarł Wacław Potocki, poeta. Walczył pod Beresteczkiem i przeciw Szwedom. Autor "Wojny chocimskiej", poematów, utworów religijnych, jak "Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim", zbioru "Ogród fraszek" (ur. 1621).
  1. 1823 - urodził się Henryk Rodakowski, malarz, jeden z najwybitniejszych polskich portrecistów (zm. 28.11.1894).
  1. 1927 - urodził się Zdzisław Maklakiewicz, aktor (zm. 9.10.1977).
  1. 1935 - urodziła się Halina Poświatowska, poetka, autorka nastrojowych liryków o zmaganiach człowieka ze śmiercią (zm. 11.10.1967).
  1. 1944 - wojska brytyjskie zdobyły Caen w Normandii. Zakończyło to operację desantową aliantów w Europie o kryptonimie "Overlord".
  1. 1945 - zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka, dramatopisarka. Była córką Wojciecha Kossaka. Związana z poetycką grupą "Skamander", tworzyła subtelne liryki głównie miłosne. Wydała zbiory wierszy "Niebieskie migdały", "Pocałunki", "Baba dziwo" (ur. 20.11.1894).
  1. 1947 - Polska, pod naciskiem Związku Radzieckiego, odrzuciła zaproszenie na konferencję w sprawie planu Marshalla. Rząd polski wystosował do rządów Wielkiej Brytanii i Francji notę protestacyjną przeciwko uprzywilejowaniu Niemiec w tym planie.
  1. 1950 - "Kultura" paryska oficjalnie została pozbawiona prawa rozpowszechniania w Polsce.
  1. 1956 - urodził się Tom Hanks, amerykański aktor.
  1. 1990 - Polska i Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich nawiązały stosunki dyplomatyczne.
  1. 1998 - senat Belgii ratyfikował protokoły o przyjęciu Polski, Czech i Węgier do NATO. (jask)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)