PolskaKartka z kalendarza - 7 września

Kartka z kalendarza - 7 września


Piątek, 7 września, jest 250. dniem roku. Słońce w znaku Panny wzeszło o godz. 5.57, zajdzie o 19.10. Dzień będzie trwał 13 godzin i 13 minut. Imieniny obchodzą Domasława, Regina, Ryszarda i Melchior.

07.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Imię Domasława to imię pochodzące od męskiego: Domasław. Pochodzi od słowa "dom" oraz "sława". Kobieta o tym imieniu jest szczęśliwa, gdy ma dużo odpowiedzialnej pracy. Tolerancyjna, lojalna wobec przyjaciół, życzliwa dla nieznajomych. Ma przy tym nieco kłótliwą naturę.

Imię Regina tłumaczone z łaciny znaczy "królowa". Osoba o tym imieniu ma umysł twórczy, jest wybitną indywidualnością, kapryśną i pełną temperamentu kobietą. Kieruje się własnym rozumem i chodzi nieutartymi drogami. Nie jest skąpa ani wyrachowana. Pragnie zwracać na siebie uwagę otoczenia. Lubi przyrodę.

Ryszarda jest żeńskim odpowiednikiem imienia Ryszard, tłumaczonego jako "potężny i trwale rządzący władca". Ryszarda jest nieco uparta, stała w przekonaniach, najczęściej bywa konserwatystką. Ceni wolność słowa i swobodę działania. Często rozwiązuje życiowe problemy, kierując się intuicją.

Melchior to imię pochodzenia hebrajskiego, tłumaczone "Bóg jest moim światłem". Jest to imię jednego z Trzech Króli, obok Baltazara i Kacpra, którzy szli za gwiazdą do Betlejem, by pokłonić się Dziecięciu. Melchior jest mężczyzną starannym, pracowitym, koleżeńskim i sprawiedliwym.

Urodzeni 7 września są obdarzeni analitycznym umysłem, wiodą bogate życie wewnętrzne. Wyjątkowa intuicja pozwala im rozwijać zainteresowania artystyczne. Cechuje ich niezwykła wrażliwość. Bywają przy tym egoistami, a nawet despotami.

Kalendarium

  1. 1533 - w Greenwich urodziła się Elżbieta I, królowa Anglii, ostatnia z dynastii Tudorów, córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Uzależniła Szkocję od Anglii, za jej rządów nastąpił rozwój gospodarczy kraju, powstała giełda londyńska.
  1. 1779 - otwarto Teatr Narodowy na placu Krasińskich w Warszawie. Wystawiono komedię "Amant, autor i sługa" w adaptacji Wojciecha Bogusławskiego i operę "Bednarz" Franciszka Josepha Gosseca, tłumaczoną i przystosowaną do polskich warunków przez Jana Baudouin.
  1. 1822 - Brazylia ogłosiła niezależność od Portugalii.
  1. 1889 - urodził się Marian Borzęcki, działacz polityczny i prawnik. W czasie okupacji został pierwszym przedstawicielem rządu emigracyjnego na kraj. Zginął zamordowany w obozie w Mauthausen 3 czerwca 1940 roku.
  1. 1906 - urodził się Bolesław Barcz, grafik, rzeźbiarz, wydawca, autor rzeźb "Jan z Kolna", "Obrońca", współautor nowej czcionki nazwanej "Militari" oraz opracowań graficznych "Ilustrowany Album Legionów Polskich 1914-1918", "Lotnictwo w Polsce", "Wojciech Gerson". Na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 roku otrzymał złoty medal za książkę ozdobną. Zginął w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.
  1. 1907 - Papież Pius X uznał ważność ślubów cywilnych.
  1. 1909 - urodził się Elia Kazan, amerykański pisarz i reżyser filmowy pochodzenia greckiego. Największą popularność przyniosły mu filmy "Viva Zapata", "Na wschód od Edenu" i "Goście", a także ekranizowane własne powieści "Ameryka, Ameryka" i "Układ". Był współtwórcą słynnej szkoły "Actor's Studio".
  1. 1928 - otwarcie w Gdyni pierwszej polskiej linii transoceanicznej.
  1. 1936 - urodził się Buddy Holly, amerykański piosenkarz i kompozytor rockowy. Zmarł 3 lutego 1959 roku.
  1. 1937 - we Lwowie zmarł Tadeusz Pini, historyk literatury polskiej, organizator i dyrektor powstałego w 1919 roku Instytutu Wydawniczego "Biblioteka Polska".
  1. 1939 - kapitulacja załogi Westerplatte. Polscy żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko bronili Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez 7 dni. Straty obrońców wyniosły 15 zabitych i 40 rannych.
  1. 1943 - czterej żołnierze Armii Krajowej wykonali wyrok śmierci na zastępcy komendanta Pawiaka, oficerze SS Franzu Buercklu, który oosbiście zamordował wielu zatrzymanych. W zamachu zginęło 10 Niemców, oddział specjalny Kedywu "Agat" nie poniósł strat.
  1. 1949 - proklamowanie Republiki Federalnej Niemiec.
  1. 1962 - otwarto odbudowany ze zniszczeń wojennych pałac-Muzeum w Wilanowie.
  1. 7 września - święto narodowe Brazylii, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1822 roku.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (an)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)