PolskaKartka z kalendarza - 6 lipca

Kartka z kalendarza - 6 lipca


6 lipca, piątek, jest 187 dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.23, zajdzie o 20.58. Dzień będzie trwał 16 godzin i 35 minut. Imieniny obchodzą: Dominika, Łucja, Maria.

06.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Dominika pochodzi od męskiego imienia Dominik, czyli "należący do Pana". Kobiety o tym imieniu na ogół działają ostrożnie. Są wrażliwe, lecz nie okazują swych uczuć. Cenią sobie towarzystwo bliskich osób.

Imię Łucja wywodzi się od męskiego imienia Lucjusz, czyli "światło". W starożytności otrzymywały je dzieci urodzone o świcie. Łucję cechuje odważne działanie. Z natury jest wrażliwa, ale w towarzystwie bywa zarozumiała.

Maria to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich. Pochodzi z języka hebrajskiego i ma wiele znaczeń: "napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna". Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Osoby urodzone 6 lipca to osoby o wielkiej szlachetności. Wszechstronnie utalentowane. To niepoprawni idealiści. Zbyt często ufają ludziom i doznają przez to rozczarowań. Mimo to pozostają ludźmi prawymi i wrażliwymi na krzywdę innych. W kontaktach są pogodne i dowcipne.

Kalendarium

  1. 1253 - książę Mendoga został koronowany na władcę państwa litewskiego. W 1991 r. parlament ustanowił ten dzień świętem narodowym Litwy.
  1. 1415 - został spalony na stosie Jan Hus, profesor i rektor uniwersytetu praskiego, zwolennik nauki Wiklefa. W tym dniu Czechy obchodzą święto narodowe.
  1. 1439 - została ogłoszona unia florencka na soborze zwołanym przez papieża Eugeniusza IV. W ten sposób zakończył się, trwający prawie 400 lat, rozłam z Kościołem greckim.
  1. 1796 - zmarł Adam Naruszewicz, jezuita, historyk, uczestnik obrad Sejmu Czteroletniego, redaktor "Zabaw przyjemnych i pożytecznych", nadworny poeta króla Stanisława Augusta.
  1. 1854 - w Stanach Zjednoczonych powstała Partia Republikańska.
  1. 1893 - zmarł Guy de Maupassant, francuski pisarz, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu.
  1. 1923 - w Związku Radzieckim uchwalono konstytucję ZSRR. Akt zatwierdzony został przez Zjazd Rad w styczniu 1924 roku. Konstytucja gwarantowała republikom prawo do wystąpienia z federacji, w praktyce nie pozostawiając im kompetencji w polityce zagranicznej, ustawodawstwie i obronie terytorialnej.
  1. 1958 - prezydent Dwight Eisenhower podpisał akt przyłączenia Alaski - jako 49 stanu – do USA.
  1. 1962 - zmarł William Faulkner, amerykański prozaik, laureat literackiej Nagrody Nobla.
  1. 1966 - proklamowanie republiki - święto narodowe Malawi
  1. 1971 - zmarł Louis "Satchmo" Armstrong, kompozytor, trębacz, amerykański król jazzu.
  1. 1975 - proklamowanie niepodległości wysp Komory. W tym dniu mieszakńcy wysp obchodzą święto narodowe
  1. 2000 - zmarł Władysław Szpilman, kompozytor i pianista, twórca niezapomnianych przebojów - "Czerwony autobus", "W małym kinie" i "Nie wierzę piosence".

Wyślij kartkę do jubilatów. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)