Kartka z kalendarza - 4 lutego
4 lutego to 35 dzień roku
Słońce w znaku Wodnika wzeszło o 7.12, zajdzie o 16.28.
Dzień będzie trwał 9 godzin i 16 minut.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Joanna, Józef, Weronika.
04.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Andrzej to imię osób odważnych, szczerych i niezwykle wnikliwych. Panowie o tym imieniu potrafią nie tylko inicjować różnorakie przedsięwzięcia, ale i sprawnie je realizować. To urodzeni kierownicy, chętnie służący innym radą i pomocą. Są stali w uczuciach, łagodni i troskliwi. Posiadają uzdolnienie telepatyczne.
Kobieta o imieniu Joanna to duża indywidualność. Chodzi zawsze i wszędzie własnymi, odkrywanymi przez siebie ścieżkami. Z natury jest wrażliwa, ale nie poświęca swojego czasu ani sił na działalność altruistyczną. Ludziom współczuje, bo tak wypada. W miłości raczej chłodna. Jeśli urodzi dzieci, bardzo je kocha. W sumie - dziwny i trudny charakter.
Józef jest osobą posiadającą niezwykłą intuicję i twórczy charakter. Jest też dobrym psychologiem. Cechy te ułatwiają mu nawiązywanie kontaktów i współpracy. Jest zwolennikiem surowego wychowania dzieci. Dba o ich wykształcenie religijne. Żona jest dla niego partnerem i przyjacielem życiowym. Józef jest zwolennikiem tradycyjnego modelu małżeństwa i rodziny.
Imię Weronika pochodzi z języka greckiego, a Rzymianie tłumaczyli je jako "święte oblicze". Panie o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. To dobre matki i wzorowe żony. Posiadają zamiłowanie do sztuki, lubią przyrodę i dobrą literaturę.
Osoby urodzone 4 lutego bardzo szybko przyswajają wiedzę. Cechuje je przedsiębiorczość, refleks i zmysł do interesu. Potrafią bardzo bystro ocenić sytuację i wyciągnąć właściwe wnioski. Mają duży wdzięk osobisty, co przysparza im przyjaciół, szczególnie płci odmiennej.
Kalendarium:
- 1338 - Królestwo Polskie i Zakon Kawalerów Mieczowych Domu Niemieckiego, potocznie zwany Krzyżakami, rozpoczęły w Warszawie proces sądowy o Pomorze i Kujawy. Polska chciała w ten sposób odzyskać ziemie bezprawnie zajęte przez Krzyżaków. 15 października 1339 roku sąd zebrany w katedrze św. Jana w Warszawie nakazał Krzyżakom zwrot ziemi i zapłatę odszkodowania.
- 1505 - Urodził się Mikołaj Rej, pisarz zwany "ojcem literatury polskiej", zwolennik reformacji, autor "Postylli", dialogu satyrycznego "Krótka rozprawa między Panem, Wójtem i Plebanem", traktatu dydaktycznego "Żywot człowieka poczciwego", moralitetów i fraszek.
- 1746 - Urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, polski bohater narodowy, naczelnik narodowych sił zbrojnych w powstaniu 1794 roku, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
- 1866 - Urodził się Władysław Podkowiński, malarz, autor "Szału uniesień", który wystawiony w Zachęcie wywołał skandal i powszechną sensację.
- 1943 - Urodziła się Wanda Rutkiewicz, alpinistka. Zginęła w Himalajach w maju 1992 roku.
- 1995 - zmarła Patricia C.Plangman znana pod nazwiskiem Higshmith, amerykańska pisarka.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)