Kartka z kalendarza - 30 sierpnia
Czwartek, 30 sierpnia, jest 242. dniem roku. Słońce w znaku Panny wzeszło o godzinie 5.44, zajdzie o 19.28. Dzień będzie trwał 13 godzin i 44 minuty. Imieniny obchodzą: Rebeka, Róża, Tekla, Feliks i Szczęsny.
30.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Rebeka nie może liczyć na większe sukcesy, gdyż jest zbyt mało zdecydowana i operatywna. Czasem bywa bierna, a niekiedy nawet leniwa.
Róża jest osobą towarzyską. Natura obdarzyła ją poczuciem piękna i estetyki. Jest cierpliwa i pracowita, nie brak jej fantazji.
Tekla jest z natury dobra i sprawiedliwa. Szanuje doświadczenia innych. Swą naturą ujmuje ludzi, jest życzliwa i opiekuńcza. Lubi podróże, kocha przyrodę.
Feliks jest zwykle niesłowny, zbyt przewrażliwiony i nie potrafi koordynować swych poczynań. To komplikuje mu kontakty, zwłaszcza z bliskimi i przyjaciółmi. Często podróżuje.
Mężczyzna o imieniu Szczęsny wie czego chce od życia i znakomicie umie korzystać z jego przyjemności. Odznacza się bystrym umysłem. Jego życie jest pełne wydarzeń i bardzo ciekawe.
Urodzeni 30 sierpnia mają zdolności naukowe. Są wrażliwi i delikatni. W życiu nie postępują pochopnie, starając się wszystko dokładnie przemyśleć i dochodzić do celu etapami. W stosunkach międzyludzkich cechuje ich delikatność i zrozumienie dla innych. Mają duże poczucie estetyczne. Bywają wścibscy i zbyt drobiazgowi.
Kalendarium
- 1804 - Urodził się Aleksander Chodźko, poeta orientalista i slawista, autor pionierskich badań nad perską literaturą ludową. Ludowe motywy wschodnie wprowadzał też do swoich utworów poetyckich (zm. 27 grudnia 1891 r.).
- 1871 - Urodził się Ernest Rutheford, angielski fizyk, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1908 r. Przeprowadził pierwszą reakcję jądrową (zm. 19 października 1937 r.).
- 1902 - Urodził się Józef Maria Bocheński, dominikanin, wybitny filozof, jeden z najlepszych znawców logiki filozoficznej i najwybitniejszych nauczycieli filozofii. Podczas II wojny światowej był kapelanem wojskowym. Po wojnie osiadł w Szwajcarii, w latach 1964-66 był rektorem uniwersytetu fryburskiego (zm. 8 lutego 1995 r.).
- 1912 - Urodził się Edward Purcell, amerykański fizyk, odkrywca jednej z metod detekcji rezonansu jądrowego, autor podręcznika "Elektryczność i magnetyzm", laureat nagrody Nobla w 1952 r. (zm. 7 marca 1997 r.).
- 1946 - Na emigracji we Włoszech zmarł major Henryk Sucharski, dowódca obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r. W 1971 r. jego prochy sprowadzono do kraju i złożono na Westerplatte.
- 1952 - Urodził się Wojciech Fibak, tenisista, kolekcjoner malarstwa.
- 1967 - Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził nominację Thurgooda Marshalla, pierwszego czarnego sędziego w Sądzie Najwyższym.
- 1980 - W Szczecinie komisja rządowa i przedstawiciele międzyzakładowych komitetów strajkowych podpisali porozumienia, na mocy których władze PRL zobowiązały się do realizacji 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych.