Trwa ładowanie...
d474zok
kartka
30-07-2001 06:44

Kartka z kalendarza - 30 lipca



Poniedziałek, 30 lipca jest 211. dniem roku. Słońce wzeszło o 4.54, zajdzie o 20.30. Dzień będzie trwał 15 godzin i 36 minuty. Imieniny obchodzą: Julita, Ludmiła, Piotr i Rościsław.

d474zok
d474zok

Ludmiła znaczy tyle co "przyjaciółka ludu". To imię pochodzenia słowiańskiego. Jest osobą wyróżniającą się w otoczeniu. Słowna, dotrzymuje wszystkich przyrzeczeń, pracowita, gościnna. Jest altruistką.

Piotr to biblijne imię greckiego pochodzenia. Jego pierwotne znaczenie łączy się z wyrazami "skała, opoka". Piotr jest człowiekiem dobrym, ambitnym, wrażliwym na ludzkie sprawy. Ma prostolinijny charakter. Jest zawsze chętny do udzielenia pomocy innym, oddaje się działalności charytatywnej.

Urodzeni 30 lipca są wszechstronnie uzdolnieni. To osoby o dużej odwadze i energii. W dążeniu do celu są wytrwali i konsekwentni. Cenią prawdomówność.

Kalendarium

  1. 1511 - urodził się Giorgio Vasari, malarz i architekt włoskiego manieryzmu, nadworny artysta książąt Medici, znany historiograf sztuki, autor pierwszego zbioru życiorysów sławnych artystów - "Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów".
  1. 1853 - urodził się Julian Fałat, malarz, dyrektor krakowskiej SSP, którą przekształcił w akademię, autor scen rodzajowych, głównie myśliwskich jak "Powrót z niedźwiedziem" czy "Po polowaniu", pejzaży i licznych akwarel.
  1. 1863 - urodził się Henry Ford, przemysłowiec amerykański, założyciel Koncernu Samochodowego w Detroit - Ford Motor Company, twórca metody organizacji pracy zwanej fordyzmem, współtwórca amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.
  1. 1905 - John Rockefeller, amerykański przemysłowiec i finansista ustanowił w Waszyngtonie dziesięciomilionową fundację na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego.
  1. 1906 - francuski fizyk, Gabriel Lippmann przedstawił w Akademii Nauk metodę reprodukcji zdjęć kolorowych. Profesor był pionierem barwnej fotografii.
  1. 1941 - w Londynie został podpisany układ rządowy między Polską a Związkiem Radzieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych i udzielaniu wzajemnej pomocy w wojnie z hitlerowskim Niemcami (znany jako układ Sikorski-Majski).
  1. 1975 - trzecia konferencja szefów państw i rządów z 33 krajów europejskich, Kanady i USA w Helsinkach. Na konferencji podpisano Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1995 - OBWE.
  1. 1994 - Zgromadzenie Narodowe Quebecu uznało francuski jedynym językiem oficjalnym tej prowincji.
  1. 1996 - zmarła Claudette Colbert, słynna gwiazda filmowa lat 30. i 40., laureatka Oscara w 1934 roku za rolę w filmie Franca Capry "Ich noce". Film ten był pierwszym w historii, który dostał 5 Oscarów. Colbert, kobieta o wielkim temperamencie zagrała w 60 filmach, mówiono, że "w jej żyłach płynie szampan".
  1. 1997 - opublikowanie przez Amerykańską Agencję Kosmiczną informacji o odkryciu przez międzynarodowy zespół astronomów przy użyciu teleskopu Hubble'a, galaktyki oddalonej od Ziemi o 1 3 miliardów lat świetlnych.
d474zok
d474zok
Więcej tematów