Kartka z kalendarza - 29 czerwca
29 czerwca, piątek, jest 180 dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.18, a zajdzie o 21.00. Dzień będzie trwał 16 godzin i 42 minuty. Imieniny obchodzą Salomea, Benita, Piotr oraz Paweł.
29.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Salomea jest imieniem pochodzącym od hebrajskiego słowa "shalom", które znaczy "pokój, pomyślność". Salomea jest osobą rozsądną, mądrą, pracowitą i uczciwą.
Benita jest skróconą hiszpańsko-włoską formą imienia Benedykta. Benita jest kobietą skrupulatną, zapobiegliwą o wielkim temperamencie i niezwykle wyostrzonej intuicji. Kierując się wyczuciem postępuje zawsze zgodnie ze swoim sumieniem, sprawiedliwie, lojalnie, uczciwe.
Pierwotne znaczenie imienia Piotr łączy się z greckim słowem "petros" - "kamień" lub "petra" - "skała, opoka". Piotr jest człowiekiem dobrym, ambitnym, wrażliwym na ludzkie sprawy.
Z języka łacińskiego wywodzi się imię Paweł, którego pierwotne znaczenie łączy się ze słowem "paulus" - "mały, niewielki". Początkowo imię to nadawano osobom niskim i drobnym. Paweł jest ambitny, dobry i pracowity, szanuje swoją rodzinę. Ma uzdolnienia przywódcze, lubi udzielać się społecznie.
Osoby urodzone 29 czerwca posiadają wybitną i oryginalną osobowość oraz wyjątkowe zdolności intelektualne. Są energiczne i ambitne, łatwo osiągają sukcesy. Nie są jednak pozbawienie wad, często charakteryzuje je egoizm, despotyzm i agresywność.
Kalendarium
- 1440 - 13-letni Kazimierz Jagiellończyk został wybrany Wielkim Księciem Litewskim.
- 1853 - Zmarł Charles Gabriel Pravaz, wynalazca prototypu strzykawki.
- 1900 - Urodził się Antoine de Saint-Exupery, pisarz, lotnik, autor powieści "Mały książę", "Nocny lot".
- 1913 - Norweski parlament jednogłośnie podjął decyzję o przyznaniu kobietom czynnych i biernych praw wyborczych.
- 1917 - W Kijowie Włodzimierz Winniczenko i Semen Petlura ogłosili powstanie wolnej Ukrainy, pod nazwą Niezależna Republika Ukrainy.
- 1934 - W Niemczech miała miejsce tzw. "Noc długich noży". Akcja ta zmierzała do wyeliminowania przeciwników Adolfa Hitlera z NSDAP. Zamordowano blisko 100 osób, wśród nich dowódców SA - Oddziałów Szturmowych, Ernsta Roehma i Georga Strassera.
- 1941 - W Nowym Jorku zmarł Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, polityk, premier i minister spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej Polskiej w 1919 r.; przewodniczący Rady Narodowej, działającej przy rządzie na emigracji.
- 1990 - Przedstawiciele 85 państw podpisali w Londynie umowę o zakończeniu do końca XX wieku produkcji chemikaliów niszczących atmosferę.
- 1995 - Papież Jan Paweł II spotkał się w Watykanie z patriarchą Konstantynopola Bartolomeuszem I.
- 1995 - Amerykański prom kosmiczny "Atlantis" połączył się z rosyjską stacją orbitalną "Mir".
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)