Kartka z kalendarza - 28 grudnia, piątek
Piątek, 28 grudnia, jest 362. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 7.45, zajdzie o 15.30. Dzień będzie trwał 7 godzin i 45 minut. Imieniny obchodzą: Emma, Teofila, Antoni, Cezary.
28.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Imię Emma pochodzi z języka germańskiego. Kobieta o tym imieniu ma niespokojną naturę i jest dość drażliwa. Ma silną osobowość, ceni wolność myśli. Czyta dużo książek. Całe życie postępuje tajemniczo, nie ujawniając swych osobistych spraw.
Teofila znaczy po grecku : "miła Bogu". Kobieta o tym imieniu łatwo przystosowuje się do zmiennych okoliczności. Jest bardzo uczciwa. Lubi kontakty towarzyskie i podróże. Ma zdolności literackie, a także muzyczne.
Imię Antoni wywodzi się od starożytnego rodu rzymskich Antoniuszów, z których najsłynniejszy był Marek Antoniusz. Mężczyzna o tym imieniu jest doskonałym znawcą charakterów. Bywa wszechstronnie wykształcony, a dzięki krytycznemu umysłowi odnosi poważne sukcesy. Sprzyja temu jego stały charakter, pewność siebie i lojalność wobec postanowień. Przy swej upartości i bezkompromisowości nie powinien zajmować kierowniczych stanowisk.
Imię Cezary wywodzi się z łaciny. Badacze nie są zgodni co do jego pochodzenia - niektórzy łączą je ze słowem oznaczającym dziecko urodzone przez cesarskie cięcie, inni z wyrazem służącym opisowi osoby o długich włosach. Cezary jest pracowity, lubi pogłębiać swoją wiedzę, ciągle doskonali warsztat zawodowy. Szybko osiąga sukcesy, dorabia się i zakłada rodzinę. Jest nerwowy i impulsywny.
Osoby urodzone 28 często zadziwiają otoczenie aktywnością, wytrwałością i dowcipem. To ludzie sukcesu, którzy radzą sobie w każdej sytuacji i nigdy nie spoczywają na laurach. Ich wady to egoizm, chciwość i podejrzliwość.
Kalendarium
- 1550 - Urodził się Stanisław Kostka, jezuita, kanonizowany w 1726 roku, patron Polski i Litwy.
- 1831 - Powstała organizacja "Zemsta Ludu" z Joachimem Lelewelem i Józefem Zaliwskim na czele.
- Urodził się Woodrow Wilson, polityk amerykański, prezydent USA w latach 1913-21.
- 1895 - W paryskiej kawiarni "Grand Cafe" odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy braci Augusta i Louisa Lumiere. Film przedstawiał wyjście robotników z fabryki.
- 1905 - W Warszawie odbyło się pierwsze zebranie Towarzystwa Kursów Naukowych, które powołało Wolną Wszechnicę Polską.
- 1923 - Zmarł francuski inżynier architekt Gustave Eiffel. Był specjalistą od konstrukcji żelbetowych i mostów. Jego projektu są śluzy na Kanale Panamskim, konstrukcja Statuy Wolności i paryska Wieża Eiffela.
- 1924 - Urodził się Marcelo Mastroiani, włoski aktor, odtwórca ról filmowych między innymi w "Osiem i pół" i "Mieście kobiet" Feliniego.
- 1930 - Radio Luksemburg otrzymało zezwolenie na rozpoczęcie działalności; w latach 50. i 60. była to jedyna angielskojęzyczna rozgłośnia komercyjna nadająca programy na Europę i popularyzująca muzykę rock and rollową.
- 1937 - Zmarł Maurice Ravel, jeden z najbardziej oryginalnych kompozytorów francuskich, autor oper, baletów, koncertów fortepianowych i utworów orkiestrowych, m.in. słynnego "Bolero" i "Rapsodii hiszpańskiej".
- 1948 - Powstanie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" pod kierownictwem Tadeusza Sygietyńskiego.
- 1963 - Do eksploatacji został przekazany rurociąg naftowy "Przyjaźń", transportujący ropę naftową z Uralu do Polski, NRD i Czechosłowacji.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (kar)