Trwa ładowanie...
d6w98ub
kalendarz
27-06-2001 07:26

Kartka z kalendarza - 27 czerwca

Środa, 27 czerwca, jest 178. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.17, zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 44 minuty. Imieniny obchodzą Maria, Cyryl, Władysław oraz Włodzisław.

d6w98ub
d6w98ub

Maria to imię pochodzenia hebrajskiego. Ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Imię Cyryl pochodzi od greckiego słowa kyrios, to znaczy pan. Mężczyzna tak nazwany jest wielkim miłośnikiem przyrody, lubi i ceni kontakty z naturą. Często zostaje wegetarianinem. Jest uczuciowy i wrażliwy, nie przywiązuje wagi do przekonań religijnych. Lubi życie wygodne i wytworne stroje.

Imię Władysław to czeska forma imienia, które w języku polskim miało postać Włodzisław. Mężczyźni o tych imionach są niezależni i pewni siebie. Są to osoby powściągliwe w wydawaniu sądów, sprawiedliwe, o stałym charakterze. Wierzą z przeznaczenie, interesują się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W zawodzie z reguły nie osiągają zbyt wielkich sukcesów. Rodziny zakładają wcześnie i mają dużo dzieci.

Osoby urodzone 27 czerwca są cierpliwe, pracowite i pogodne. To optymiści, którzy w najtrudniejszych sytuacjach potrafią zachować zimną krew. Otoczenie lubi ich za poczucie humoru, a przyjaciele - za lojalność i niezawodność. Ich wadą może być zbytnia wiara we własne siły, a w konsekwencji - pycha i upór.

Kalendarium

  1. 1669 - Ludwik XIV wydał patent na założenie L'Academie de Musique et Danse - Opery Paryskiej.
  2. 1902 - Rząd francuski ustalił maksymalny czas pracy na 10 godzin i 30 minut dziennie.
  3. 1910 - Kongres Polonii Amerykańskiej wezwał rząd amerykański, by dążył do przywrócenia Polsce niepodległości.
  4. 1919 - Wojska polskie zajęły Suwalszczyznę, z której ewakuowały się oddziały niemieckie.
  5. 1926 - Po zamachu majowym powołano gabinet Kazimierza Bartla, Józef Piłsudski zrezygnował z funkcji premiera.
  6. 1936 - W Warszawie wystąpił Jan Kiepura, międzynarodowej sławy tenor operowy. Dochody z koncertu przeznaczono na rzecz Ligi Morskiej i Kolonialnej.
  7. 1941 - Urodził się Krzysztof Kieślowski, reżyser filmowy, który zyskał międzynarodową sławę. Twórca między innymi "Amatora", "Dekalogu", "Trzech kolorów" i "Podwójnego życia Weroniki". Zmarł nagle, 13 marca 1996 roku, po operacji serca.
  8. 1954 - W Obnińsku w Związku Radzieckim uruchomiono pierwszą na świecie elektrownię atomową.
  9. 1955 - Urodziła się Isabelle Adjani, francuska aktorka, odtwórczyni głównych ról w filmach: "Miłość Adeli H.", "Camille Claudel", "Królowa Margot".
  10. 1962 - Charlie Chaplin otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Oxfordzie.
  11. 1978 - W kosmos poleciał pierwszy Polak - Mirosław Hermaszewski.
  12. 1991 - Jugosłowiańska armia federalna rozpoczęła działania wojenne przeciwko Chorwacji i Słowenii. Był to początek wojny domowej w byłej Jugosławii.
  13. 1996 - Polska i Litwa podpisały w Warszawie umowę o wolnym handlu.

27 czerwca to także święto narodowe Dżibuti, Światowy Dzień Rybołówstwa, uchwalony w 1984 roku przez Światową Konfederację ds. Rybołówstwa oraz Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ogłoszony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetyków przy Światowej Organizacji Zdrowia.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aso)

d6w98ub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6w98ub
Więcej tematów