PolskaKartka z kalendarza - 26 czerwca

Kartka z kalendarza - 26 czerwca

26 czerwca jest 177. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.16, a zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 45 minut. Imieniny obchodzą Jan, Jeremi, Paweł, Rudolf.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, zanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Jeremi i Jeremiasz oraz Jarema to imiona, które noszą osoby o miłej powierzchowności, kulturalne i inteligentne. Są to osoby pełne poczucia humoru, potrafią bawić towarzystwo. Szybko przystosowują się do nowej, nawet trudnej dla nich sytuacji. Mają skłonności do hazardu.

Imię Paweł wywodzi się od łacińskiego słowa paulus, które znaczy mały, niewielki. Paweł to mężczyzna ambitny i pracowity. Szanuje to, co zarobił, umie dbać o swój majątek i pomnażać go. Zawsze jest czymś zajęty - pracą, nauką bądź samokształceniem. Posiada zdolności organizatorskie, zna się na ludziach i jest przez nich lubiany. Jest dobrym ojcem i zaradnym mężem. Ma silnie rozbudzony zmysł dotyku i doskonałą pamięć.

Rudolf to mężczyzna zmysłowy. Lubi kobiety i z reguły ma szerokie kontakty towarzyskie i przyjacielskie. Ceni pieniądze i dobre interesy, z zawodu jest najczęściej handlowcem lub przemysłowcem. Jest skłonny do depresji. Rudolf uwielbia pochwały, a każda poważniejsza krytyczna uwaga pod jego adresem może go doprowadzić do załamania psychicznego.

Urodzeni 26 czerwca mają skłonności do krańcowych zachowań, odbiegających od przyjętych norm. Dlatego też w opinii otoczenia często uchodzą za dziwaków. Potrzebują silnego wsparcia życzliwych im osób. Wielką wagę przywiązują do uczucia.

Kalendarium

  1. 1295 - Przemysł II Wielkopolski został królem Polski. Koronę włożył mu arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. Koronacja podkreśliła zasadę jednolitości państwa. Przemysł II, żyjący w latach 1257-1296, został zamordowany z inspiracji margrabiów branderburskich.
  2. 1898 - W Scott w stanie Missisipi urodził się Big Bill Broonzy, jeden z najwybitniejszych artystów bluesa w historii tej muzyki, współtwórca urban bluesa. Zmarł 14 sierpnia 1958 roku.
  3. 1898 - W Krakowie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.
  4. 1906 - Utworzono Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości, obecnie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
  5. 1930 - Urodził się Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik, satyryk i rysownik. Autor opowiadań oraz wielu sztuk teatralnych, m.in. "Tanga" i "Policjantów".
  6. 1938 - Urodził się Krzysztof Baranowski, autor książek podróżniczych, żeglarz. Samotnie opłynął kulę ziemską.
  7. 1945 - Podczas konferencji Narodów Zjednoczonych w San Francisco podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych. Dokument wszedł w życie 24 grudnia 1945 roku.
  8. 1947 - Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman podpisał ustawę o utworzeniu Central Intelligence Agency - CIA.
  9. 1966 - W Warszawie zakończyły się uroczystości milenijne zorganizowane z okazji 1000-lecia państwa polskiego.
  10. 1967 - Arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła otrzymał z rąk papieża Pawła VI nominację kardynalską.
  11. 1968 - Z uczelni wrocławskich usunięto 47 studentów i 30 pracowników naukowych związanych z "wydarzeniami marcowymi".
  12. 2000 - Amerykański Instytut Human Genome Projekt ogłosił prawie pełną mapę genetyczną człowieka.

26 czerwca to także święto narodowe Madagaskaru, Międzynarodowy Dzień Współpracy na Rzecz Pokoju i Demokracji, obchodzony od 1995 roku dla upamiętnienia podpisania Karty Narodów Zjednoczonych oraz Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aso)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)