PolskaKartka z kalendarza - 23 lipca

Kartka z kalendarza - 23 lipca


Poniedziałek, 23 lipca, jest 204. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.43, a zajdzie o 20.41. Dzień będzie trwał 15 godzin i 53 minuty. Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary i Sławosz.

Bogna jest zdrobniałą formą od imion: Bogdana, Bogumiła, Bogusława. Jest osobą inteligentną, umie szybko przystosować się do zmieniających się warunków życia i środowiska. Jest także dobrą obserwatorką, ma zmysł krytyczny, a jednocześnie lubi pochwały.

Brygida jest imieniem pochodzącym od celtyckiego słowa "brig", które można przetłumaczyć jako "siła, cnota, wyniosłość". Niektórzy łączą je z celtyckią boginią Brigantii, której imię tłumaczy się jako "wielka, potężna". Brygida to imię kobiet przewrotnych i inteligentnych. Panie o tym imieniu są nerwowe, zdarza się, że tracą panowanie nad sobą. W ważnych chwilach potrafią być bardzo stanowcze. Lubią zmiany i podróże.

Apolinary to imię osób nieprzeciętnych, o wielkich ideałach. Mężczyźni o tym imieniu są odważni i bezkompromisowi. W wybranej przez siebie dziedzinie najczęściej odnoszą duże sukcesy. Są zmienni - raz bywają łagodni, innym razem wybuchowi i nieprzystępni.

Mężczyźni o imieniu Sławosz są żądni władzy i sceptycznie nastawieni do współpracowników. Są dobrymi psychologami, toteż często potrafią dobrać odpowiednie metody pracy do odpowiednich ludzi. Nie posiadają zbyt dużego temperamentu, są mało towarzyscy. Lubią, by ich ceniono i wywyższano. Nie mają poczucia humoru i nie znoszą, gdy ktoś ich krytykuje.

Osoby, które urodziły się 23 lipca mają żywy i bystry umysł. Analizują dokładnie każdą sprawę i wyciągają z niej właściwe wnioski. Są operatywne i przedsiębiorcze. Wierzą głęboko w swoje możliwości.

Kalendarium

  1. 1422 - Władysław Jagiełło wydał w Czerwińsku przywilej dla szlachty. Król zobowiązał się nie konfiskować dóbr szlacheckich bez wyroku sądowego oraz przyznał szlachcie przywileje ekonomiczne.
  1. 1757 - zmarł Domenico Scarlatti, włoski kompozytor, organista i klawesynista. Pracował na dworach w Neapolu, Rzymie, Lizbonie i Madrycie. Stworzył 12 oper oraz 550 kompozycji klawesynowych, zwanych ogólnie sonatami.
  1. 1792 - Stanisław August Poniatowski przystąpił do Konfederacji Targowickiej, spisku magnatów zawiązanego, by obalić Konstytucję 3 Maja.
  1. 1829 - zmarł Wojciech Bogusławski, aktor, reżyser, dramatopisarz, założyciel pierwszej szkoły dramatycznej w Warszawie. Bogusławski jest nazywany ojcem teatru polskiego. Jego opera "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" była wystawiana w przededniu powstania kościuszkowskiego.
  1. 1908 - urodził się Elio Vittorini, pisarz włoski, tłumacz literatury amerykańskiej.
  1. 1916 - niemiecki generał-gubernator Królestwa Polskiego Hans Hartwig Beseler złożył władzom cesarskim memoriał w sprawie utworzenia państwa polskiego i sformowania wojska pod dowództwem niemieckim.
  1. 1920 - urodziła się Amalia Rodriques, portugalska pieśniarka fado.
  1. 1944 - wyzwolono obóz koncentracyjny w Majdanku.
  1. 1949 - oddano do użytku trasę W-Z w Warszawie.
  1. 1951 - zmarł Adam Sapieha, biskup krakowski, metropolita, od 1946 roku kardynał i pełnomocnik Watykanu do spraw kościoła województw południowej Polski.
  1. 1952 - Organizacja Wolnych Oficerów z podpułkownikiem Gamal Abd-el Naserem na czele dokonała zamachu stanu w Egipcie i detronizacji króla Faruka. Dzień ten jest świętem narodowym Egiptu.
  1. 1962 - za pośrednictwem satelity "Telstar" nadano pierwszy program telewizyjny z Ameryki do Anglii i odwrotnie.
  1. 1995 - zmarł Edouard Jonas Salk, amerykański biolog, odkrywca szczepionki przeciw polio.
  1. 1996 - Polska i Stany Zjednoczone podpisały w Waszyngtonie porozumienie "Wspólny program rządu RP i rządu USA o zwalczaniu przestępczości i umacnianiu bezpieczeństwa publicznego".
  1. 1999 - w Kijowie odbył się III szczyt Ukraina-Unia Europejska, podpisano umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetyki oraz kontroli syntezy jądrowej.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)