ŚwiatKartka z kalendarza - 22 lutego

Kartka z kalendarza - 22 lutego

Piątek 22 lutego to 53 dzień roku.
Słońce w znaku Ryb wzeszło o 6.38, zajdzie o 17.02.
Dzień będzie trwał 10 godzin i 24 minuty.
Imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta oraz Piotr.

Urodzeni 22 lutego starają się przejść przez życie nie robiąc nikomu krzywdy. W przyjaźni i miłości są lojalni i zawsze chętni do pomocy. W czynach natomiast - niezdecydowani.

Kalendarium historyczne

  1. 1300

- Papież Bonifacy, wydając VII bullę "Antiquorum habet" ogłosił rok 1300 pierwszym "Rokiem świętym" w historii Kościoła katolickiego.

  1. 1512 - Zmarł Amerigo Vespucci, florencki żeglarz i odkrywca. Badał i opisał ziemie odkryte przez Kolumba. Od jego imienia pochodzi nazwa kontynentu amerykańskiego.
  1. 1730 - W Castello we Włoszech urodził się Dominik Merlini, włoski architekt i budowniczy, który pracował dla króla Stanisława Augusta. Przebudował Zamek Ujazdowski i zmienił wnętrza Zamku Królewskiego, prowadził budowę zespołu pałacowego w Łazienkach, odbudował pałac Krasińskich.
  1. 1732 - Urodził się Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, bohater walk o niepodległość tego kraju. Był współautorem i koordynatorem prac nad konstytucją federalną (zm. 1799).
  1. 1788 - Urodził się Artur Schopenhauer, niemiecki filozof. Głosił programowy ahistoryzm i skrajnie pesymistyczny pogląd na świat.
  1. 1810 - Urodził się Fryderyk Chopin, uznany za najwybitniejszego kompozytora polskiego. Tworzył m.in. koncerty, mazurki, polonezy, nokturny i etiudy. Jego twórczość łączyła elementy polskiej muzyki ludowej i narodowej ze stylem romantycznym. Była inspiracją dla wielu późniejszych kompozytorów: Liszta, Wagnera, Brahmsa, Czajkowskiego czy Rachmaninowa. (Według rodziny Chopina, Fryderyk urodził się 1 marca, natomiast w metryce chrztu zapisana jest data 22 lutego 1810 roku).
  1. 1857 - Urodził się Robert Stephenson Baden-Powell, brytyjski generał, twórca skautingu. (zm. 8.01.1941). 145 rocznica
  1. 1879 - Wraz z utworzeniem w Utica w stanie Nowy Jork pierwszego sklepu Franka Winfielda Woolwortha, gdzie "nie było towarów droższych niż za 5 centów", rozpoczęła działalność pierwsza sieć handlowa.
  1. 1890 - Urodził się Kazimierz Opaliński, aktor związany głównie z teatrami warszawskimi. Występował też w filmach, telewizji i radiu.
  1. 1894 - Urodził się Marian Sokołowski, taternik, alpinista, botanik.
  1. 1900 - Urodził się Luis Buńuel, hiszpański reżyser filmowy, tworzący w Europie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W latach 30-tych był twórcą nurtu surrealistycznego w kinie. Nakręcił m.in. "Psa Andaluzyjskiego", "Viridianę" i "Piękność dnia".
  1. 1901 - Urodziła się Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka i pieśniarka, współzałożycielka i kierownik artystyczny zespołu pieśni i tańca "Mazowsze". (zm. 1997).
  1. 1921 - Urodziła się Giulietta Masina, włoska aktorka filmowa i teatralna. Grała w filamch męża Federico Felliniego, jak: "La Strada", "Giulietta i duchy", czy "Ginger i Fred". Była działaczką UNICEF-u, miała też własną rubrykę w piśmie "La Stampa".
  1. 1932 - Urodziła się Anka Kowalska, pisarka, współzałożycielka KOR, autorka powieści "Pestka", zbiorów poezji "Psalm z doliny", "Spojrzenie".
  1. 1937 - Program II Polskiego Radia nadał pierwszą próbna audycję.
  1. 1947 - Urodziła się Katarzyna Gaertner, kompozytorka; "Msza baletowa", śpiewogra "Na szkle malowane", oratorium "Zagrajcie nam wszystkie dzwony". 55 rocznica.
  1. 1983 - Zmarł Mieczysław Jastrun, poeta i eseista, autor zbiorów wierszy, biografii literackich, esejów, przekładów i antologii poetyckich. (ur. 29.10.1904).
  1. 1987 - Zmarł Andy Warhol, amerykański malarz, grafik i filmowiec, czołowy przedstawiciel pop-artu i jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Warhol wielokrotnie powtarzał, że "Sztuka to bussines, a wielka sztuka to wielki bussines". Tworzył serie powtarzalnych wizerunków znanych postaci, gwiazd filmowych, muzyków, polityków oraz przedmiotów masowej produkcji: Marilyn Monroe, Elvisa Presleya czy butelek Coca-Coli. Tworzył filmy awangardowe, w których dążył do zaprzeczenia czasu filmowego - w "Sleep" przedstawił tylko śpiącego przez 6 godzin mężczyznę.
  1. 1992 - Zmarł Tadeusz Łomnicki, aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog, autor książek o teatrze; role teatralne, między innymi tytułowa w "Karierze Artura Ui", Brechta , Łatka w "Dożywociu", Fredry, Salieri w "Amadeuszu" Schaffera. Grał w filmach między innymi "Piątka z ulicy Barskiej" Forda, "Pokolenie" Wajdy, "Ręce do góry" Skolimowskiego, "Pan Wołodyjowski" i "Potop" Hoffmana, autor wspomnień "Spotkania teatralne".
  1. 1994 - Synod Kościoła anglikańskiego przyjął zmiany w prawie kanonicznym legalizujące udzielanie kobietom święceń kapłańskich. (iza)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)