PolskaKartka z kalendarza - 15 września

Kartka z kalendarza - 15 września


Sobota, 15 września, jest 258. dniem roku. Słońce w znaku Panny wzeszło o 6.10., zajdzie o 18.51. Dzień będzie trwał 12 godzin i 41 minut. Imieniny obchodzą: Maria, Melita, Albina oraz Nikodem.

Maria to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich. Pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Melita to imię greckiego pochodzenia, którego pierwotne znaczenie łączy się ze słowem oznaczającym pszczołę. Wyraz ten znaczył również pilna, pracowita, słodka. Kobiety o tym imieniu są rzeczywiście bardzo pracowite, a przy tym ambitne, ale i uparte. Działają systematycznie, według planu, wykorzystując każdą nadarzającą się okazję, by powiększyć swą wiedzę i majątek. Bywają oschłe, zimne i nieprzystępne.

Albina jest kobietą pedantyczną i systematyczną. Bywa uparta, ale i chętna do pomocy. Przyjaciele i rodzina mogą na niej polegać w każdej sytuacji. Albina jest wesoła, ma poczucie humoru i optymistycznie patrzy w przyszłość. Tylko czasem nachodzą ją czarne myśli, a wtedy na jakiś czas odgradza się od otoczenia.

Nikodem to mężczyzna pewny siebie, przedsiębiorczy i zapobiegliwy. Nie działa pochopnie, lecz według określonych, przyjętych metod. Jest w tym wytrwały i potrafi osiągnąć znaczące sukcesy. W kontaktach międzyludzkich bywa szorstki i złośliwy.

Urodzeni 15 września są obdarzeni wielką wyobraźnią, uczuciowi i wrażliwi. Żyją marzeniami i zbyt łatwo ulegają złudzeniom.

Kalendarium

  1. 1789 - Urodził się James Fenimore Cooper, amerykański pisarz, autor powieści "Ostatni Mohikanin", "Preria". (zm. 17.09.1851).
  2. 1862 - Zmarł Władysław Syrokomla, właściwe nazwisko Ludwik Kondratowicz, poeta. Jego styl literacki był bliski białoruskiej twórczości ludowej, a on sam nazywał się "lirnikiem wioskowym".
  3. 1890 - Urodził się Frank Martin, uważany za najwybitniejszego kompozytora szwajcarskiego. Światową sławę zyskał około 1945 roku. Za najlepsze dzieła Martina uchodzą "Uwertura ku czci Mozarta", "Etiudy na orkiestrę smyczkową", "Misterium o Narodzeniu Pana" oraz opera "Burza", zainspirowana dramatem Szekspira pod tym samym tytułem. (zm. 21.11.1974).
  4. 1935 - Na kongresie niemieckiej partii nazistowskiej NSDAP proklamowano dwie tzw. Ustawy Norymberskie, dyskryminujące Żydów. Na kongresie postanowiono też, że nową flagą państwową będzie symbol faszystowski: czarna swastyka w białym kole na czerwonym tle.
  5. 1941 - urodził się Mirosław Hermaszewski, pilot, generał, pierwszy polski kosmonauta, który uczestniczył w 1978 roku w locie radzieckiego statku kosmicznego Sojuza-30.
  6. 1944 - W Powstaniu Warszawskim poległ Andrzej Romocki (ps. Andrzej Morro), harcmistrz, żołnierz Grup Szturmowych Szarych Szeregów, dowódca II kompanii Batalionu "Zośka". Walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie.
  7. 1945 - W lewobrzeżnej Warszawie uruchomiono pierwszą po wyzwoleniu linię tramwajową.
  8. 1949 - Rozpoczął się pierwszy po wojnie (IV) Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Trwał do 15 października. Na czele komitetu Honorowego stanął prezydent Bolesław Bierut. W konkursie startowało 54 pianistów. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały: Halina Czerny-Stefańska i pianistka radziecka Bella Dawidowicz.
  9. 1949 - Konrad Adenauer został pierwszym Kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. Adenauer dążył do pojednania z Francją, kładł duży nacisk na ścisłą współpracę RFN z aliantami zachodnimi. Jest uważany za jednego z "ojców" zjednoczenia Europy.
  10. 1971 - Z inicjatywy papieża Pawła VI otwarto w Jerozolimie Instytut Ekumeniczny.
  11. 1981 - W Watykanie opublikowano encyklikę Jana Pawła II "Laborem exercens".
  12. 1986 - Na mocy ustawy z 17 lipca 1986 roku zwolniono z zakładów karnych wszystkich więźniów politycznych.
  13. 1995 - Prezydent Kazachstanu wydał dekret o przeniesieniu stolicy państwa z Ałma Aty do Akmoły (obecnie Astana).

15 września to także święto narodowe Kostaryki, Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Nikaragui. W 1821 roku państwa te uzyskały niepodległość.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)