PolskaKartka z kalendarza - 14 sierpnia

Kartka z kalendarza - 14 sierpnia


14 sierpnia, wtorek, jest 226. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 5.18, zajdzie o 20.03. Dzień będzie trwał 14 godzin i 45 minut. Imieniny obchodzą: Alfred, Euzebiusz, Maksymilian.

Alfred to imię pochodzące z języka angielskiego. Osoba o tym imieniu jest uczuciowa, subtelna. Ma silny charakter, jest rozsądna. Chodzi własnymi ścieżkami i nie pozwala, by inni mieszali się w jej sprawy. Mężczyźni o tym imieniu są dociekliwi, skłonni do poświęceń.

Euzebiusz to greckie imię oznaczające pobożnego, bogobojnego, sprawiedliwego i łagodnego. Mężczyznę o tym imieniu cechuje spokój i wewnętrzna harmonia. Ma dobrze rozwiniętą intuicję, którą kierują się w doborze przyjaciół.

Imię Maksymilian pochodzi z języka łacińskiego. Mężczyzna noszący to imię jest inteligentny, pracowity. Potrafi ładnie przemawiać. Dba o rodzinę, wzorowo prowadzi dom.

Urodzeni 14 sierpnia są bardzo samodzielni. Odznaczają się dużymi zdolnościami organizatorskimi i pomysłowością. Nie patrząc na własne korzyści, chętnie służą innym swoją pomocą. Bywają kłótliwi.

Kalendarium

  1. 1867 - urodził się Artur Oppman, znany pod pseudonimem literackim Or-Ot, pułkownik wojska polskiego, poeta, autor niezwykle popularnych wierszy o starej Warszawie oraz poematów historycznych.
  1. 1867 - urodził się John Galsworthy, angielski pisarz, autor powieści "Saga rodu Forsytów" i "Koniec rozdziału".
  1. 1877 - urodził się Aleksander Zelwerowicz, aktor, reżyser i pedagog. Był wykładowcą i rektorem warszawskiej PWST. Związany z teatrami: Rozmaitości, Powszechnym, Redutą, Narodowym i Polskim.
  1. 1910 - urodził się Pierre Schaeffer, kompozytor francuski, inżynier i pisarz. Twórca tzw. "muzyki konkretnej", w 1942 roku założył w Paryżu próbne studio akustyczne.
  1. 1913 - w Los Angeles otwarto najdłuższy na świecie wodociąg liczący 410 km.
  1. 1921 - urodziła się Julia Hartwig, poetka, autorka zbiorów "Pożegnania", "Wolne ręce", "Czułość", biografii literackich "Apollinaire", "Gerard de Nerval", tłumaczka literatury francuskiej.
  1. 1940 - z warszawskiego więzienia na Pawiaku wysłano pierwszy transport więźniów do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
  1. 1941 - premier rządu polskiego - generał Władysław Sikorski i Józef Stalin podpisali w Moskwie umowę wojskową o zorganizowaniu w Związku Radzieckim armii polskiej, której dowództwo powierzono generałowi Władysławowi Andersowi.
  1. 1941 - w bunkrze głodowym w Oświęcimiu zmarł franciszkanin, ojciec Maksymilian Kolbe. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku.
  1. 1941 - prezydent USA Franklin Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill podpisali Kartę Atlantycką.
  1. 1945 - cesarz Hirohito ogłosił kapitulację Japonii.
  1. 1956 - zmarł Bertold Brecht, niemiecki pisarz, teoretyk teatru, reżyser. Autor "Opery za 3 grosze", dramatu "Matka Courage i jej dzieci", "Kariera Artura Ui", powieści "Interesy pana Juliusza Cezara".
  1. 1962 - został przebity tunel pod Mont Blanc, łączący Francję i Włochy. Ma on 11,6 km długości. Budowę rozpoczęto w 1959 r.
  1. 1980 - początek strajków we wszystkich zakładach Trójmiasta. Dwa dni później utworzono w stoczni im. Lenina (obecnie Stocznia Gdańska) Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na którego czele stanął Lech Wałęsa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)