PolskaKartka z kalendarza - 12 stycznia 2002

Kartka z kalendarza - 12 stycznia 2002


Sobota jest 12 dniem roku. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o godzinie 7.41, zajdzie o 15.48. Dzień będzie trwał 8 godzin i 7 minut. Imieniny obchodzą: Arkadiusz, Benedykt i Czesława.

Osoby urodzone 12 stycznia mają twórcze umysły i subtelne poczucie piękna. Mimo, że popadają nieraz w melancholię potrafią być błyskotliwi. Mogą osiągnąć powodzenie w wielu zawodach. Przy większych przeszkodach mogą przeżywać okresy depresji psychicznej.

Imię Arkadiusz ma greckie pochodzenie. Pierwotnie imię to znaczyło "syn Arkadyjczyka, mieszkańca Arkadii" - krainy na Peloponezie, która uchodziła za krainę szczęścia. W Polsce początkowo używane tylko w zakonach, od XVIII wieku rozpowszechniło się wśród osób świeckich. Na początku lat 70. XX wieku popularność tego imienia znacznie wzrosła.

Benedykt w łacinie znaczy "błogosławiony". Osoba o tym imieniu jest mało towarzyska, stroni od przyjaciół, nie wiąże się na stałe z osobą płci odmiennej. W życiu rodzinnym trudny, we współżyciu małżeńskim skomplikowany. Ma bardzo skomplikowany charakter, co przysparza mu wielu kłopotów.

Czesława to słowiańskie imię żeńskie utworzone od męskiego Czesław. Kobieta o tym imieniu jest odważna, taktowna i sprawiedliwa. Bacznie obserwuje ludzi. Potrafi szybko podejmować decyzje. Jest uparta, chce narzucić innym swoje zdanie. Pragnie kierować ludźmi, lecz nie ma do tego większych predyspozycji. Popada w konflikty, ponieważ jest mało tolerancyjna.

Kalendarium

  1. 1578 - Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie wystawiono dramat Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich". Przedstawienie miało uświetnić wesele Jana Zamoyskiego z Krystyną Radziwiłłówną i spowodować, by posłowie wyrazili zgodę na wyprawę wojenną Stefana Batorego przeciwko Moskwie.
  1. 1628 - Urodził się Charles Perrault, francuski pisarz, autor popularnych bajek, m.in. o śpiącej Królewnie, Czerwonym Kapturku, Tomciu Paluchu i Kopciuszku.
  1. 1876 - urodził się Jack London, właśc. John Griffith, pisarz, autor powieści "Martin Eden", "Zew krwi". Zmarł w 1916 roku.
  1. 1914 - Henry Ford wprowadził w swych zakładach ośmiogodzinny dzień pracy i skrócił czas montażu samochodu typu ford "T" z sześciu do półtorej godziny.
  1. 1970 - W Londynie wylądował pierwszy Boening 747 "Jumbo-Jet", który rozpoczął regularne kursy pasażerskie.
  1. 1976 - Przedstawiciele Organizacji Wyzwolenia Palestyny pierwszy raz uczestniczyli w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
  1. 1976 - Zmarła Agata Christie, brytyjska pisarka, dama powieści kryminalnej. Stworzyła między innymi znane postaci Herkulesa Poirot i Miss Marple. (ur. 15.9.1890).
  1. 1989 - Zmarł Zygmunt Huebner, aktor, reżyser i eseista, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Inscenizował "Ulissesa" Joyce'a, "Lot nad kukułczym gniazdem" według Kena Keseya. W filmie "Westerplatte" grał majora Sucharskiego. Ponadto grał w filmach "Prom", "Raj na ziemi", "Szpital przemienienia" i serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". (ur. 30.09.1915).
  1. 1994 - Czechy, Polska, Słowacja i Węgry przystąpiły do amerykańskiego programu "Partnerstwo dla pokoju".
  1. 2001 - zmarł Aleksander Bocheński, myśliciel, publicysta, eseista, autor "Dziejów głupoty w Polsce". 1 rocznica

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aka)

kalendariumkartkakalendarz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)