Karol Nawrocki lepszym prezydentem? CBOS ujawnia wyniki sondażu
Według najnowszego sondażu CBOS, 49 proc. Polaków uważa, że Karol Nawrocki będzie lepszym prezydentem od Andrzeja Dudy. 44 proc. respondentów wierzy, że będzie kierował się dobrem kraju, a nie interesami politycznymi.
Co musisz wiedzieć?
- Sondaż CBOS: 49 proc. badanych uważa, że Karol Nawrocki będzie lepszym prezydentem niż Andrzej Duda, podczas gdy 27 proc. ma odmienne zdanie.
- Priorytety prezydenta: 44 proc. respondentów wierzy, że Nawrocki będzie kierował się wyłącznie dobrem kraju, a 42 proc. obawia się wpływu sił politycznych.
- Nadzieje i obawy: 47 proc. Polaków ma nadzieje związane z nową prezydenturą, ale jednocześnie 37 proc. ankietowanych wyraża obawy.
Jakie są oczekiwania wobec Karola Nawrockiego?
Niedługo po zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego CBOS przeprowadził sondaż, który ujawnił, że 53 proc. Polaków jest optymistycznie nastawionych do jego prezydentury. 33 proc. badanych wyrażało sceptycyzm, co do jego przyszłych działań.
Tłit - Zbigniew Bogucki
Czy Karol Nawrocki będzie prezydentem wszystkich Polaków?
Według najnowszego sondażu CBOS, Karol Nawrocki częściej budzi nadzieje Polaków (47 proc.), niż obawy (37 proc.). Dla 9 proc. respondentów nowa głowa państwa w takim samym stopniu wywołuje obawy, w jakim budzi nadzieje. Dla 5 proc. jest to obojętne, bo nie wiążą oni z prezydenturą Karola Nawrockiego żadnych - ani pozytywnych, ani negatywnych - oczekiwań.
Wyniki sondażu wskazują, że 47 proc. respondentów obawia się, że Nawrocki będzie prezydentem tylko dla swoich zwolenników. Z kolei 44 proc. wierzy, że będzie reprezentował wszystkich obywateli, niezależnie od ich politycznych wyborów. To pokazuje, że społeczeństwo jest podzielone w ocenie jego przyszłej roli.
Jakie są przewidywania dotyczące współpracy z rządem?
Aż 64 proc. badanych przewiduje trudności we współpracy między prezydentem a rządem do końca kadencji parlamentu. Tylko 23 proc. wierzy w dobrą współpracę.
Jakie są nadzieje Polaków na przyszłość?
Polacy mają różne oczekiwania wobec prezydentury Nawrockiego. 19 proc. liczy na poprawę sytuacji politycznej i zmniejszenie konfliktów, a 11 proc. oczekuje jego niezależności. Te różnorodne oczekiwania pokazują, że społeczeństwo ma nadzieję na zmiany, które przyniosą stabilność i rozwój.
Przeczytaj również: Awantura z taksówkarzem. Prokuratura zdecydowała ws. radnej KO
Badanie CBOS przeprowadzono procedurą mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 21 sierpnia do 1 września 2025 roku. W sondażu udział wzięło 917 osób, które wypełniały ankiety w sieci lub na pytania odpowiadały przez telefon.